کاخ سفید: بایدن در صدد بازبینی روابط امریکا با عربستان است

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۹

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز سه شنبه در مصاحبه‌ای با سی‌ان‌ان گفت که پس از تصمیم هفته گذشته اوپک پلاس در مورد کاهش تولید نفت، رئیس‌جمهور امریکا در همکاری با کانگرس به فکر بازبینی روابط با عربستان سعودی است.

تصمیم اوپک پلاس برای کاهش تولید به میزان ۲ میلیون بشکه در روز، بهای جهانی نفت را بالا برده است و باعث فشار سیاسی و اقتصادی بر حکومت بایدن و مصرف کنندگان امریکایی شده است.

سیاستمداران امریکایی از این تصمیم کشورهای صادرکننده نفت، به خصوص عربستان عصبانی اند و آن را به نفع روسیه می‌دانند.

باب منندز، رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی سنای امریکا روز دوشنبه خواستار توقف همکاری با عربستان سعودی، از جمله در عرصه فروش تسلیحات شد و این کشور را متهم کرد که به جنگ روسیه در اوکراین کمک می‌کند.

جان کربی رای عربستان در حمایت از کاهش تولید نفت را خلاف منافع ملی امریکا توصیف نمود و بر فوریت بازبینی رابطه دو کشور تاکید کرد. او گفت که در این کار حکومت بایدن تاخیر نخواهد کرد و حاضر به همکاری با کانگرس در این مورد است.

او به سی‌ان‌ان گفت: «از نظر من موضع رئیس جمهور کاملاً روشن است که این روابط باید بازبینی شود و ما آمادگی این کار را داریم. او با توجه به تصمیم اخیر اوپک به این نقطه رسیده است.»

بایدن به دنبال تحریم نفت روسیه توسط کشورهای غربی، در سفر اخیرش به ریاض از عربستان خواسته بود که سقف تولید خود را افزایش دهد. اما، عربستان با این درخواست موافقت نکرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها