معاون وزیر خارجه امریکا «شجاعت و عزم» دختران ایران و افغانستان را «الهام‌بخش» خواند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۲۰

معاون وزیر خارجه امریکا، به مناسبت روز جهانی دختر از شجاعت و عزم دختران ایران و افغانستان در برابر ظلم و برای بازپس‌گیری حق آموزش ستایش کرد.

عذرا ضیا، در تویتی نوشت از شجاعت دختران ایران علیه ظلم خشونت‌آمیز و عزم دختران افغان برای بازپس‌گیری «حق آموزش و آینده» الهام‌ گرفته‌است.

او روز چهارشنبه در ادامه افزود که هیچ جامعه‌ای نمی‌تواند با سرکوب نیم جمعیت خود پیشرفت کند.

یازدهم اکتبر امسال با دهمین سال «روز جهانی دختر» برابر است.

همزمان با فرا رسیدن این روز، زنان و دختران در افغانستان و ایران با محدودیت‌های سخت‌گیرانه‌ای از سوی جمهوری اسلامی و رژیم طالبان مواجه‌اند.

با کشته شدن مهسا امینی به دست پولیس اخلاقی ایران، اعتراضات در سراسر ایران شکل گرفت که زنان پیشگام آن هستند. پاسخ حکومت ایران اما سرکوب معترضان بوده است.

در افغانستان نیز با بازگشت طالبان، بیش از یک سال می‌شود که دختران بالاتر از صنف ششم اجازه رفتن به مکتب را ندارند. طالبان زنان را نیز از کار و مشارکت سیاسی محروم کرده‌اند.

از نخستین روزهای کنترول طالبان بر افغانستان، زنان و دختران هرچند وقت بعد به خیابان ریخته‌اند و خواستار حق آموزش، کار و عدالت شده‌اند. این تجمعات اعتراضی همواره با برخورد خشونت‌آمیز طالبان روبه‌رو شده است.

مجمع عمومی سازمان ملل‌متحد به تاریخ ۱۹ دسامبر سال ۲۰۱۱ با تصویب قطعنامه‌ای، ۱۱ اکتوبر را روز دختر اعلام کرد تا توجه جهان را به لزوم پرداختن به چالش‌هایی که دختران با آن روبه‌رو اند، متمرکز کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.