بنیاد تونی بلر: جامعه هزاره در حکومت طالبان به شدت هدف خشونت قرار می‌گیرد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۲۰

سه پژوهشگر حوزه افراط‌گرایی در بنیاد تونی بلر می‌گویند اجماع گسترده‌ای در میان طالبان وجود دارد که شیعیان «مسلمانان درست» نیستند.

به باور این پژوهشگران، جامعه هزاره به دلیل قومیت خود و همچنین به دلیل اینکه عمدتا شیعه هستند تحت حاکمیت طالبان به شدت هدف خشونت قرار می‌گیرد.

در مطلبی که از سوی بنیاد تونی بلر برای تغییرات جهانی به نشر رسیده آمده است که گروه‌های افراطی مانند داعش خراسان همواره اجتماعات هزاره و شیعه را هدف قرار داده ‌اند، اما در دور جدید حاکمیت طالبان «ما شاهد افزایش حملات بر جامعه هزاره و آزار و اذیت دوباره سیستماتیک علیه مردم هزاره هستیم.»

به باور این پژوهشگران، اکنون که طالبان بار دیگر با خشونت قدرت را در افغانستان غصب کرده‌اند، نمایندگان هزاره‌ها دیگر در کابینه، ولایت‌ها، ولسوالی‌ها، شهرداری‌ها و فرماندهی پولیس حضور ندارند.

نگارندگان این مطلب با اشاره به این‌که تنها دو انتصاب برای هزاره‌ها در ساختار حکومتی طالبانی وجود داشته است آن را نمادین خوانده و معتقدند بدون نمایندگی واقعی، جامعه هزاره فاقد امنیت و حفاظت است و آن‌ها را در معرض آسیب‌پذیری بیشتری قرار می‌دهد.

این سه پژوهشگر با بیان اینکه با روی کار آمدن طالبان ماهیت آزار و اذیت هزاره‌ها یکبار دیگر شدت گرفته است می‌گویند که اکنون جامعه مدنی افغانستان و اعضای جامعه بین‌المللی به خوبی پذیرفته که خشونت شدید با جامعه هزاره «نسل‌کشی» محسوب می‌شود.

از سال ۲۰۱۵ اماکن عمومی هزاره‌نشین مانند مکاتب، مساجد، شفاخانه و آموزشگاه‌ها مورد حملات هدفمند قرار گرفته‌اند. مسئولیت برخی از این حملات را گروه داعش بر عهده گرفته است.

اما مسئولیت آخرین مورد از این سری حملات بر آموزشگاه کاج در منطقه دشت برچی کابل را تا حال هیچ گروهی به عهده نگرفته است.

مطابق با آمار نمایندگی ملل متحد در افغانستان در این حمله ۵۳ نفر کشته و بیش از ۱۰۰ نفر زخمی شدند. قربانیان این حمله مرگبار دختران جوان از قوم هزاره بودند که در هنگام شرکت در امتحان آزمایشی کانکور جان خود را از دست دادند.

هدف قرار دادن دانش‌آموزان دختر هزاره خشم بسیاری از شهروندان افغانستان را در داخل و خارج افغانستان برانگیخته است.

در واکنش به این حمله خونین، شماری از شهروندان افغانستان در برخی ولایت‌ها و چندین دانشگاه افغانستان راهپیمایی کردند و خواستار تامین امنیت و توقف «نسل‌کشی هزاره‌ها شدند.

طالبان این اعتراضات را مانند گذشته با خشونت سرکوب و شماری از معترضان را بازداشت کردند.

همزمان، روز شنبه ده‌ها هزار تن از شهروندان افغانستان با راه‌اندازی راهپیمایی‌ها در بیش از ۱۰۰ شهر جهان علیه کشتار هزاره‌ها اعتراض کردند و خواستار توقف «نسل‌کشی‌هزاره‌ها» شدند.

در همین حال، مدافعان حقوق بشر و جامعه مدنی کارزار «نسل‌کشی هزاره‌ها را متوقف کنید» را در توییتر راه‌اندازی کرده‌اند. بسیاری از سیاسیون، چهره‌های فرهنگی، ادبی و هنری بین‌المللی نیز از این کارزار حمایت کردند.

در حال حاضر هشتگ «نسل‌کشی هزاره‌ها را متوقف کنید» نزدیک به ۱۰ میلیون بار توییت شده و تعداد آن در حال افزایش است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.