دونالد ترامپ برای ادای شهادت به کانگرس امریکا احضار می‌شود

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۲۱

کمیته بررسی حمله ۶ جنوری ۲۰۲۱ به ساختمان کانگرس روز پنجشنبه به احضار رئیس جمهور سابق امریکا برای ادای توضیحات رای داد.

ترامپ باید به پرسش‌های نمایندگان دموکرات و جمهوری‌خواه این کمیته کانگرس، در مورد نقشش در حمله گروهی از طرفدارانش به ساختمان مجلس نمایندگان پاسخ دهد.

در صورت عدم تمکین دونالد ترامپ به این حکم، او می‌تواند به زندان فرستاده شود. طبق قانون فدرال ایالات متحده، عدم رعایت احضاریه کانگرس برای شهادت یا ارائه اسناد، جرم پنداشته می‌شود و مجازات آن بین یک تا ۱۲ ماه حبس است.

پس از ادعای تقلب در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ امریکا از سوی ترامپ و تیم انتخاباتی‌اش، گروهی از هواداران رئیس‌جمهور سابق به تاریخ ۶ جنوری به ساختمان کانگرس یورش بردند که منجر به زخمی شدن بیش از ۱۴۰ مامور پولیس و کشته‌شدن چند نفر گردید.

به نقل از رویترز، بنی تامسون، نماینده دموکرات این کمیته گفت: «او باید حساب پس بدهد. او باید پاسخگوی اقداماتش باشد. او باید به آن عده از ماموران پولیس که در آن روز جان خود را برای دفاع از دموکراسی به خطر انداختند، توضیح دهد. او باید به میلیون‌ها رای‌دهنده‌ای پاسخ بدهد که در آن روز می‌خواست رای شان را باطل کند و در قدرت بماند.»

دونالد ترامپ در شبکه اجتماعی خود، تروث سوشیال، واکنش خشمگینانه‌ای به رای کمیته ۶ جنوری نشان داد. او گفت که اعضای کمیته با این اقدام خود، «کشور را هرچه بیشتر چند پارچه می‌کنند.»

کمیته منتخب مجلس نمایندگان بیشتر از یک سال وقت گذاشت تا در مورد حمله به ساختمان کانگرس تحقیق کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.