پوتین در کنفرانس تعامل و اعتمادسازی در آسیا: افغانستان قادر به حل مشکل تروریسم نیست

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۲۱

رئیس جمهور روسیه امروز در نشست سران «کنفرانس تعامل و اعتمادسازی در آسیا» گفت افغانستان همچنان یکی از جدی‌ترین چالش‌های امنیتی منطقه است.

ولادیمیر پوتین افزود این کشور پس از دو دهه حضور نظامی امریکا و ناتو، نتوانست به‌ طور مستقل مشکلات مرتبط با تهدیدات تروریستی را حل کند.

کنفرانس تعامل و اعتمادسازی آسیا یا سیکا، سازمانی است که ۲۷ عضو اصلی و ۸ کشور و ۵ سازمان عضو ناظر دارد.

نشست سران این سازمان در آستانه برای دو روز برگزار شده است.

فعالیت کنفرانس منطقه ای سیکا، تعامل و اقدامات، راه‌کارها و شیوه‌های دستیابی به اعتمادسازی در قاره آسیا عنوان شده‌است.

افغانستان، آذربایجان، بحرین، بنگلادش ،کامبوج، چین، مصر، هند، ایران، عراق، اسرائیل، اردن، قزاقستان، قرقیزستان، مغولستان، پاکستان، فلسطین، قطر، کره جنوبی ،روسیه، سریلانکا، تاجیکستان، تایلند، ترکیه امارات متحده عربی، ازبکستان، ویتنام، اعضای ثابت هستند.

هرچند از افغانستان نماینده‌ای در نشست امروز حضور نداشت.

کشورهای عضو ناظر سیکا، اندونزی، اوکراین، ایالات متحده امریکا، بلاروس، جاپان، فیلیپین، لائوس و مالزی هستند.

سازمان ملل متحد، سازمان امنیت و همکاری اروپا، سازمان بین‌المللی مهاجرت، اتحادیه عرب و مجمع پارلمانی کشورهای ترک‌زبان، سازمان‌های ناظر در سیکا هستند.

ولادیمیر پوتین در نشست امروز با اشاره به حمله تروریستی در نزدیکی سفارت روسیه در کابل در پنجم سپتامبر، تصریح کرد ادامه حملات خونین تروریستی در افغانستان، تائید مشکلات تروریستی در این کشور است.

او خطاب به شرکت کنندگان خاطرنشان کرد که برای عادی سازی اوضاع در افغانستان، باید به طور مشترک اقتصاد آن را ارتقاء دهیم، اما مهمتر از همه، «ما خواهان جبران خسارات وارده به افغان‌ها در طول سال‌های اشغال و آزادسازی وجوه بلوکه شده غیرقانونی افغانستان هستیم.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

بحث روز
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.