مقاومت علیه طالبان؛ حمدالله محب و احمد مسعود درباره آینده افغانستان گفتگو کردند

جمعه ۱۴۰۱/۰۷/۲۲

حمدالله محب، مشاور پیشین امنیت ملی و احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی در مورد وضعیت افغانستان و مقاومت علیه طالبان گفتگو کردند.

حمدالله محب در توییتی گفت که با احمد مسعود در مورد بازگشت به دموکراسی و نظام جمهوری گفتگو کرده است.

پیشتر، منابع نزدیک به حمدالله محب و احمد مسعود به افغانستان اینترنشنال تایید کردند که آنها درباره آینده افغانستان و مقاومت ملی علیه طالبان صحبت کرده‌اند.

آقای محب تاکید کرد که برای حل مشکل فعلی اجماع سیاسی نیاز است. او در این توییت افزوده است که در نظام جمهوری «ارزش‌های ملی شامل بیرق ملی» تامین می‌شود.

پس از سقوط دولت افغانستان، این اولین گفتگوی آقای محب و مسعود است.

در ماه ثور سال جاری، حمدالله محب به بی‌بی‌سی گفت که با جبهه مقاومت ملی برای نجات افغانستان و جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود در تماس نیست و ارتباطی ندارد. آن زمان آقای محب تاکید کرد که در حال گفتگو با دوستانش است تا از آنچه که در افغانستان گذشته است، «درس» بیاموزد.

حمدالله محب اخیراً با اشاره به شرایط خفقان و سرکوب توسط طالبان گفت که اگر رژیم این گروه به همین شیوه ادامه دهد برای مدت زیادی دوام نخواهد آورد.

او در مصاحبه با عرب‌نیوز گفت سوال این است که بعد از سقوط طالبان به کدام سمت می‌رویم، جنگ داخلی یا تشکیل حکومت فراگیر.

مشاور امنیت ملی اشرف غنی، رئیس جمهور فراری افغانستان در این مصاحبه تاکید کرد که با گذشت هر روز در زیر حاکمیت طالبان، مردم سرخورده‌تر می‌شوند. او گفت که اطمینان دارد که اگر سرکوب شهروندان افغانستان توسط طالبان استمرار یابد،‌ بسیج مردمی در برابر این گروه شکل خواهد گرفت.

حمدالله محب در پانزدهم اگست ۲۰۲۱ همراه با اشرف غنی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان با هلیکوپتر از کابل فرار کرد.

با فرار اشرف غنی از کابل، احمد مسعود به ولایت پنجشیر رفت و جبهه مقاومت ملی علیه طالبان را تشکیل داد. جبهه مقاومت ملی از جمله جریان‌های نظامی و سیاسی افغانستان است که در جریان بیش از یک سال گذشته در شماری از ولایت‌های شمالی به ویژه در پنجشیر و اندراب علیه طالبان جنگیده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.