بازگشت صلاح‌الدین ایوبی از کابل به فاریاب؛ طالبان اختلاف‌های درونی را پنهان می‌کنند

جمعه ۱۴۰۱/۰۷/۲۲

به دنبال قطع رابطه صلاح‌الدین ایوبی، از فرماندهان اوزبیک‌تبار با حکومت طالبان، روز جمعه پیامی صوتی از او منتشر شده است که می‌گوید جدایی او حقیقت ندارد.
پیگیری افغانستان اینترنشنال نشان می‌دهد این پیام قدیمی است و طالبان با انتشار این فایل صوتی اختلاف‌های درونی را پنهان می‌کنند.

منابعی که خبر جدایی صلاح‌الدین ایوبی از صفوف طالبان را به افغانستان اینترنشنال تایید کرده بودند، می‌گویند طالبان با انتشار پیام قدیمی او در تلاش پنهان کردن اختلافات درونی‌ و کنترل اوضاع است.

منابع نزدیک به صلاح‌الدین ایوبی به افغانستان اینترنشنال تایید کرده‌اند که این فرمانده ارشد به دلیل نارضایتی از «عملکرد قومی و نادیده گرفتن جایگاه ترک‌تباران در حکومت طالبان» از این گروه جدا شده است.

صلاح‌الدین ایوبی از فرماندهان ارشد ازبک‌تبار طالبان است که پس از فرار اشرف غنی وارد ارگ ریاست جمهوری شد.

منابع افغانستان اینترنشنال می‌گویندصلاح‌الدین ایوبی از کابل به شهر میمنه، مرکز فاریاب رفته و شرایطی را تعیین کرده که در صورت پذیرش آن، دوباره به این گروه می‌پیوندد.

این خبر دو روز پیش توسط افغانستان اینترنشنال منتشر شد.

پس از گذشت دو روز و رسانه‌ای شدن آن، امروز در شبکه‌های اجتماعی پیام صوتی صلاح‌‌الدین ایوبی منتشر شده که می‌گوید «اگر کابل بروم می‌گویند بندی است، اگر به این طرف [فاریاب] بیایم می‌گویند قهر کرده و خودشان را خوشحال می‌سازند.»

صلاح‌الدین ایوبی هزاران جنجگو دارد و در سال‌های گذشته نقش برجسته در جنگ علیه نیروهای امنیتی دولت افغانستان داشته است.

طالبان همواره اختلافات درونی را رد کرده‌اند.

با این حال چندی پیش مخدوم عالم، فرمانده ارشد ازبک‌تبار طالبان در شمال افغانستان توسط خود این گروه برکنار و برای مدتی بازداشت شد.

در آن زمان برکناری این فرمانده سبب اعتراضات گسترده در فاریاب شد و صلاح‌الدین ایوبی هم به این ولایت رفت و شایعه شد که او با حکومت طالبان قطع رابطه کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
خبرها
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.