تحلیل رویترز از تنش ریاض و واشنگتن؛ نفت و سلاح امریکا و عربستان را بهم وابسته ساخته است

جمعه ۱۴۰۱/۰۷/۲۲

در روزهای اخیر تنش میان امریکا و عربستان سعودی برسر تصمیم اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت بالا گرفته است.

عربستان به نحوی لگام اوپک را در دست دارد و حکومت امریکا این کشور را متهم می‌کند که کشورهای عضو را وادار به کاهش تولید کرده و به نفع روسیه در منازعه اوکراین گام برداشته است.

رویترز می‌نگارد که پس از اعلام تصمیم اوپک برای کاهش تولید در هفته گذشته مقامات امریکایی نتوانستند خشم‌شان را نسبت به این مساله پنهان کنند. در کنار چندین سناتور امریکایی که از حکومت خواستند روابط امریکا با عربستان را بازنگری کند، جو بایدن نیز از «پیامد» داشتن این اعلام برای عربستان سخن گفت.

اظهارات مقامات امریکایی واکنش حساب‌شده عربستان را در پی داشت و وزارت خارجه این کشور در بیانیه‌ای گفت: «کشور شاهی عربستان هیچ دیکته‌ای را نمی‌پذیرد»، و این کشور خودش را مسوول می‌داند تا «اقتصاد جهانی را از نوسانات بازار نفت» در امان نگه دارد.

رویترز پس از گفتگو با کارشناسان خلیج می‌نویسد که باوجود بگومگوهای تند میان مقامات دو کشور، هیچ یک از آن‌ها در میدان عمل دست باز ندارند و به یک دیگر وابسته اند.

در یک سو، واشنگتن نمی‌خواهد با به خطر انداختن بخش نفت عربستان قیمت‌ نفت را بیشتر از این بالا ببرد و عربستان را به دامن چین و روسیه هل بدهد. در سوی دیگر، عربستان نیز به راحتی قادر نیست نیازهای تسلیحاتی خود را از منابع دیگر تامین کند. زیرا، ارتش این کشور سال‌ها توسط ایالات متحده آموزش دیده و تجهیز شده است.

محمد‌بن‌سلمان که تا پیش از حمله روسیه به اوکراین جذابیتی خاصی برای ایالات متحده نداشت، یکباره مورد توجه کشورهای غربی از جمله امریکا قرار گرفت. این کشورها از بن سلمان خواستند تا برای پایین نگه‌داشتن قیمت‌ها و جلوگیری از تورم، تولید نفت را افزایش دهد. خواسته‌ای که در پایان روز مورد اجابت قرار نگرفت.

کارشناسان معتقدند که محمدبن‌سلمان از موقعیت کشورش و منابعی که در اختیار دارد آگاه است و می‌خواهد با استفاده از آن خواسته‌هایش، از جمله فشار بیشتر بر ایران، را محقق سازد.

الیزابت کندال، کارشناس خاورمیانه از دانشگاه کمبریج، به رویترز گفت که بیشترین فشاری که امریکا می‌تواند بر عربستان بیاورد این است که دیگر سلاح به این کشور نفروشد. چنین کاری خلاف منافع استراتیژیک و اقتصادی امریکا است. این کار عربستان را بیشتر به سوی روسیه و چین سوق خواهد داد.

جرمی بنی، کارشناس دفاعی خاورمیانه می‌گوید که عربستان در حدی به تجهیزات تسلیحاتی ایالات متحده، مخصوصاً تجهیزات هوایی، وابسته است که حتی اگر بخواهد وابستگی خود را کم کند برایش امکان‌پذیر نیست. او می‌گوید که هیچ کشور دیگری قادر نیست جای آمریکا را بگیرد. به ویژه روسیه که خود درگیر جنگ است و با کمبود چنین تجهیزاتی روبروست.

یک کارشناس دیگر که نخواست اسمش برده شود به رویترز گفت: «وضعیت دشواری است. هرچند موضع‌گیری انتخاباتی [برای بایدن] هم در میان است اما تلخی [میان دو طرف] نیز وجود دارد. اما در نهایت می‌توان جنجال را رفع کرد.»

تازه‌ترین خبرها

زیباترین چشم‌اندازهای جهان: آمازون
جهان‌نما
دیدگاه

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید