پاکستان سفیر امریکا را احضار می‌کند

شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۲۳

پاکستان سفیر امریکا را به دلیل اظهارات جو بایدن درباره تسلیحات هسته‌ای پاکستان احضار می‌کند. جو بایدن، روز پنجشنبه ۲۱ میزان در مراسم مبارزات انتخاباتی دموکرات‌ها گفت که پاکستان ممکن است به دلیل داشتن «سلاح هسته‌ای بدون انسجام» یکی از خطرناک‌ترین کشورهای جهان باشد.

روزنامه پاکستانی دان گزارش داد که بلاول بوتو زرداری، وزیر امور خارجه پاکستان شنبه ۲۳ میزان گفته است که این کشور تصمیم گرفته که دونالد بلوم سفیر ایالات متحده را برای اظهارات آقای بایدن احضار کند.

وزیر امور خارجه پاکستان در این کنفرانس مطبوعاتی در کراچی گفت که تجهیزات هسته‌ای پاکستان «از نظر امنیت و ایمنی مطابق با معیارهای بین‌المللی در هماهنگی با استانداردهای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی» است.

او گفت:« اگر سوالی درباره ایمنی هسته‌ای وجود دارد باید از همسایه ما هند پرسیده شود که اخیرا به طور تصادفی یک موشک به خاک پاکستان شلیک کرد.»

وی خاطر نشان کرد که این اظهارات نگرانی‌های واقعی و جدی را در مورد ایمنی کشورهای دارای توان هسته‌ای ایجاد می‌کند.

آقای زرداری ضمن ابراز تعجب از اظهارات جو بایدن، این نگرانی‌ها را ناشی از سوء تفاهمی خواند که در نتیجه « کاستی در تعامل» ایجاد می‌شود.

وزیر خارجه پاکستان ضمن اشاره این که امریکا و پاکستان هفتاد و پنجمین سالگرد تعاملات دو جانبه بین دو کشور را جشن گرفته‌اند گفت که اگر چنین نگرانی از جانب امریکا وجود داشته با او در آن جلسه مطرح می‌شد.

او در ادامه گفت که امریکا و پاکستان به تازگی « سفر تعامل» خود را آغاز کرده‌اند و پاکستان فرصت‌های بسیار بیشتری برای تعامل با ایالات متحده و رفع هرگونه نگرانی و « تصورات غلط» خواهد داشت.

آقای زرداری بوتو در ادامه با بیان این که پاکستان سفیر امریکا را اظهار کرده است گفت که باید فرصتی به آمریکا داده شود تا موضع خود را توضیح دهد.

وزیر خارجه پاکستان گفت با اشاره به این که اظهارات رییس جمهور امریکا به صورت سخنرانی در مجلس یا مصاحبه نبوده خاطر نشان کرد کرد که او فکر نمی‌کند که این اظهارات تاثیر منفی بر روابط پاکستان و ایالات متحده داشته باشد. او افزود:« ما به مسیر مثبت تعاملاتی که تاکنون داشته‌ایم ادامه خواهیم داد.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

برخلاف احتمال
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها