رئیس جمهور ترکمنستان:از سازوکارهای بین‌المللی برای ثبات در افغانستان حمایت می‌کنیم

شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۲۳

رئیس جمهور ترکمنستان روز جمعه ۲۲ میزان در نشست روسیه و آسیای میانه گفت از سازوکارهای بین‌المللی برای ثبات و حل بحران افغانستان حمایت می‌کند. سردار بردی‌محمداف در این نشست که در آستانه برگزار شده بود، افزود با صلح و ثبات در افغانستان، امنیت منطقه و مرزها هم تضمین می‌شود.

روسای جمهور روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان روز گذشته در آستانه گردهم آمدند. یکی از موضوعات این نشست افغانستان بود.

این کشورها نگرانند که افراط‌گرایان از افغانستان به آسیای میانه نفوذ کنند.

امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان با اعلام اینکه شبه‌نظامیان و "نیروهای انتحاری" در مرزهای افغانستان نگران کننده است، به سران کشورهای آسیای میانه هشدار داد هم اکنون در افغانستان ده‌ها هزار "مجاهد" به شمول "بمب‌گذاران انتحاری" آموزش می‌بینند.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه هم، غرب، امریکا و بریتانیا را متهم کرد که مخالفان طالبان را حمایت می‌کنند تا مرز برخی کشورهای آسیای میانه را گلوله باران کنند.

روسای جمهور روسیه و ترکمنستان گفتند با وضعیت موجود، با طالبان همکاری می‌کنند.

ولادیمیر پوتین با بیان اینکه ما از خطرات آگاهیم، افزود: «تماس‌های لازم را با طالبان حفظ می‌کنیم. این به نفع ماست که از بازگشت افغانستان به جنگ داخلی جلوگیری کنیم.»

سردار بردی‌محمداف نیز تاکید کرد که ترکمنستان علاقمند به ثبات در افغانستان است و در حال حاضر مهم‌ترین موضوع ادغام افغانستان در روابط اقتصادی بین‌المللی بین‌المللی و منطقه است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
سرزمین‌های بکر
بحث روز

رادیو

پادکست‌ها