نهاد تحقیقاتی: پس از تسلط طالبان بر افغانستان، حملات تروریستی در پاکستان افزایش یافته است

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۲۸

انستیتوت مطالعات صلح پاکستان می‌گوید پس از تسلط طالبان بر افغانستان، حملات تروریستی در پاکستان ۵۱ درصد افزایش یافته است.

طبق آماری که رسانه‌های پاکستان به نقل از این انستیتوت منتشر کرده‌اند، از ۱۵ آگست ۲۰۲۱ تا ۱۴ آگست ۲۰۲۲، ۴۳۳ نفر در ۲۵۰ حمله تروریستی در پاکستان کشته شده‌اند.

رسانه‌های پاکستان با انتشار این آمار می‌گویند خطرات رژیم طالبان در افغانستان، برای اسلام‌آباد آشکار شده است.

طبق آمار انستیتوت مطالعات صلح پاکستان، از ۱۵ آگست ۲۰۲۰ تا ۱۴ آگست ۲۰۲۱ (قبل از تسلط طالبان بر افغانستان) تعداد حملات کمتر بود: ۱۶۵ حمله در پاکستان شد و ۲۹۴ نفر در این کشور کشته شدند.

در گزارش سازمان ملل آمده است که هیچ نشانه‌ای مبنی بر این که رژیم طالبان اقداماتی را برای محدود کردن فعالیت گروه‌های تروریستی در افغانستان انجام دهد وجود ندارد. بر اساس گزارش سازمان ملل گروه‌های تروریستی در افغانستان، پیروزی طالبان را انگیزه‌ای برای تبلیغات خود در آسیای میانه و جنوبی و در سطح جهان می‌دانند.

انستیتوت مطالعات صلح پاکستان می‌گوید گروه‌های تروریستی فعال در افغانستان عبارتند از القاعده، جنبش اسلامی ازبکستان، جنبش اسلامی ترکستان شرقی، تحریک طالبان پاکستان و داعش خراسان که طالبان فقط علیه داعش اقداماتی داشته است.

این مرکز مطالعاتی هشدار داده‌ که در حاکمیت طالبان بر افغانستان، پاکستان در شرف مواجه با مصیبت‌ تروریسم است.

شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان نیز در مجمع عمومی سازمان ملل گفته بود که اسلام‌آباد با جامعه جهانی نگرانی مشترک درباره تهدید گروهای تروریستی از افغانستان دارد. او از القاعده، داعش و تحریک طالبان پاکستان یاد کرده بود که باید به‌صورت جدی با آن‌ها برخورد شود.

در جریان یک سال گذشته، طالبان در افغانستان تلاش کردند میان حکومت پاکستان و طالبان پاکستانی میانجیگیری کنند. علی‌رغم چندین دور مذاکره میان مقامات پاکستان با طالبان پاکستانی در کابل، طالبان پاکستانی کماکان به حملات خود ادامه داده است.

خبرها
جهان‌نما
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید