گزارش اسوشیتدپرس؛ روسیه می‌خواهد با از بین بردن نیروگاه‌های برق، اوکراین را از پا در آورد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۲۸

حمله روز سه‌شنبه روسیه بر یک نیروگاه برق در پایتخت اوکراین، برق حداقل ۵۰ هزار خانواده را قطع کرد. در این حمله که با انفجار مهیبی همراه بود، سه نفر کشته شدند.

به نظر می‌آید که ویران کردن زیرساخت‌های کلیدی چون نیروگاه برق، استراتژی دیگر روسیه برای شکست اوکراین است.

با این حال، اوکراینی‌ها می‌گویند که آنها برای قطع برق و احتمال یک زمستان سرد در چند ماه آینده آماده هستند.

به گزارش اسوشیتدپرس، یک مقام اوکراینی گفت که از اول جنگ تا حالا ۴۰ درصد سیستم برق این کشور آسیب جدی دیده است. ولاودیمیر زلنسکی گفت که تنها در ۱۰ روز گذشته ۳۰ درصد سیستم برق کشور آسیب دیده است. امری که نشان می‌دهد روسیه قصد دارد با نابودی سیستم انرژی اوکراین این کشور را از پا درآورد.

این روزها، با این که خانواده‌های زیادی در اوکراین شب‌ها در تاریکی بسر می‌برند، اما آنها سرسخت‌تر از پیش ایستادگی می‌کنند. الکساندر مایسترنکو، مردی که در نزدیکی نیروگاه منفجرشده زندگی می‌کند، به اسوشیتدپرس گفت: «ما از آنچه اتفاق افتاده نمی‌ترسیم. هرچند آمادگی لوژستیکی نداریم، اما از لحاظ روحی آماده هستیم.»

مایسترنکو گفت که از اول جنگ احتمال می‌داد روسیه بر نیروگاه‌ها حمله کند و به همین دلیل سعی کرد برای خودش شمع ذخیره کند. او گفت که نبود امکانات و آمادگی برای زمستان سرد مردم را متحد کرده است و همسایه‌هایی که قبل از جنگ همدیگر را نمی‌شناختند، حالا دست به دست هم می‌دهند و در تهیه امکانات همدیگر را کمک می‌کنند.

او افزود که دلیل این همبستگی مردم، داشتن دشمن مشترک است.

حکومت اوکراین از مردم خواست که از روز پنجشنبه در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنند و از ساعت ۷ تا ۱۱ روز برق کمتر مصرف کنند تا سیستم مرکزگرمی شهرها فعال بماند.

هانا شلست، مدیر برنامه‌های امنیتی در شورای سیاست خارجی اوکراین گفت: «انرژی همیشه برای روس‌ها یک گاو شیری بوده و آن‌ها معتقدند که با کنترول انرژی می‌توانند یک کشور را کنترول کنند.»

او افزود که روسیه می‌خواهد آن‌قدر تاسیسات اوکراینی را از بین ببرد تا مردم حکومت خودشان را مقصر بدانند. او گفت که این استراتژی موفق نیست، زیرا اکنون مردم اوکراین بیشتر از پیش بر سر پوتین خشمگین هستند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.