زهرا نادر در شورای امنیت سازمان ملل: هزاره‌ها هدف حملات سیستماتیک قرار می‌گیرند

جمعه ۱۴۰۱/۰۷/۲۹

زهرا نادر، روزنامه‌نگار افغانستان در سخنرانی در نشست شورای امنیت سازمان ملل با اشاره به حمله اخیر به مرکز آموزشی کاج گفت که هزاره‌ها در افغانستان هدف حملات سیستماتیک قرار گرفته‌اند. خانم نادر خطاب به اعضای شورای امنیت افزود کارشناسان نسبت به خطر «نسل‌کشی هزاره‌ها» هشدار می‌دهند.

زهرا نادر مدیر مسئول زن‌تایمز است. او در نشست شورای امنیت گفت که در اثر حمله اخیر بر مرکز آموزشی کاج دست‌کم ۵۵ نفر،‌ به شمول ۵۱ زن و دختر هزاره جان باختند.

او گفت: «به عنوان یک زن هزاره، آنچه‌ که این رویداد را برایم دردناک‌تر می‌کند این است که همزمان جامعه‌‌‌ هزاره و آموزش دختران هدف قرار گرفته است.» این روزنامه‌نگار در بخشی از سخنانش افزود که «هزاره‌ها که بیش از یک قرن است به خاطر هویت قومی و مذهبی‌شان با تبعیض و مواجه بوده‌اند، امروز هدف حملات سیستماتیک قرار گرفته‌اند و کارشناسان نسبت به خطر نسل‌کشی هشدار می‌دهند.»

خانم نادر روز پنج‌شنبه ۲۸ میزان در نشست شورای امنیت سازمان ملل در مورد زنان، صلح و امنیت صحبت کرد. او از این شورا خواست اعضای رهبری طالبان را که مسئول نقض حقوق بشر هستند، تحریم کند.

خانم نادر گفت که اکنون در افغانستان در حدود ۲۰ میلیون زن و دختر در زیر سلطه‌ رژیم طالبان به خاطر جنسیت‌شان از حقوق اساسی و انسانی محروم شده‌اند. او تاکید کرد که طالبان زنان معترض را که برای تامین حقوق شان به صورت مسالمت‌آمیز تظاهرات می‌کنند، سرکوب می‌کنند.

زهرا نادر از سازمان ملل متحد خواست تا طالبان را تحت فشار قرار دهد که به حقوق انسانی تمام شهروندان افغانستان احترام بگذارند. او همچنین از سازمان ملل خواست تا طالبان را به رسمیت نشناسد.

در نشست شورای امنیت سازمان ملل که درباره زنان، صلح و امنیت برگزار شده بود، نمایندگان بسیاری از کشورها از وضعیت زنان در افغانستان ابراز نگرانی کردند.

سفیر امریکا در سازمان ملل در این نشست سیاست‌های طالبان را مخرب و سرکوبگرانه خواند.

لیندا توماس گرینفیلد همچنین به سخنان زهرا نادر اشاره کرد. خانم گرینفیلد گفت که ما از خانم نادر در مورد این حمله شنیدیم؛ این حمله سیاست‌های تعیین شده در قطعنامه‌های شورای امنیت را نقض می‌کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

وادی رقابت
سپړنه
خبرها
وادی رقابت

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.