نشریه‌ اینترنشنال بزنس تایمز: چین می‌تواند پاکستان را به سریلانکای دیگری تبدیل کند

جمعه ۱۴۰۱/۰۷/۲۹

نشریه‌ اینترنشنال بزنس تایمز می‌گوید چین می‌تواند پاکستان را با دیپلوماسی دام قرضه و با در اختیار گرفتن کنترل دارایی‌های حیاتی این کشور به سریلانکای دیگری تبدیل کند.

سریلانکا به دلیل عدم پرداخت قرضه چین به طور رسمی بندر هامبانتوتا را برای ۹۹ سال در اختیار این کشور گذاشت.

نشریه‌ اینترنشنال بزنس تایمز در یک مقاله نوشت که هفته گذشته، پاکستان از صندوق بین‌المللی پول درخواست کرد تا قرضه خود را مجدداً برنامه‌ریزی کند.

این دومین بار است که پاکستان تلاش می‌کند تا قرضه‌های دو سال گذشته خود را که بیشتر آن از بیجنگ برای عملی‌ ساختن پروژه مشترک این دو کشور به نام سیپیک گرفته شده، تنظیم کند.

چین از طریق این پروژه می‌خواهد پاکستان را به یک دهلیز بین غرب چین و اقیانوس هند تبدیل و در نهایت راهی جایگزین برای عرضه نفت خاورمیانه و منابع طبیعی آفریقا باز کند.
برای رسیدن به این هدف بیجنگ به اسلام‌آباد در ساخت کریدور اقتصادی چین و پاکستان به نام سیپک کمک کرده است که یک جاده عظیم از غرب چین به اقیانوس هند است.
این پروژه نفع پاکستان نیز هست و به این کشور کمک می‌کند تا به یک اقتصاد در حال ظهور تبدیل شود و مشاغل یا کار‌های بسیار مورد نیاز را ایجاد کند.
به نوشته نشریه اینترنشنال تایمز، مشارکت فعال چین در این پروژه به پاکستان نیز آسیب می‌رساند. چون شرکت‌های دولتی هر دو طرف در این پروژه مشارکت دارند و این فساد را در پاکستان بدتر کرده و هزینه پروژه را افزایش می‌دهد.
این نشریه به عنوان مثال نوشته است که در سال ۲۰۱۴ ارزش اولیه این پروژه ۴۶ میلیارد دالر بود اما در سال ۲۰۱۹، به ۶۲ میلیارد دالر رسید. این باعث می‌شود که پاکستان بیشتر قرضدار بانک‌های دولتی چین شود که این پروژه را تامین می‌کنند. نشریه بزنس تایمز گفته است که قرضه خارجی پاکستان اندکی پس از شروع ساخت پروژه سیپک افزایش یافته است.

بر اساس گزارش تجارت اقتصادی، پاکستان در سال جاری ۴.۶ درصد کسری حساب جاری تولید ناخالص داخلی را ثبت کرد. در نتیجه، قرضه خارجی کشور در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ به ۱۳۰۱۹۲ میلیون دالر افزایش یافت و این رقم در سه ماهه اول سال جاری ۱۲۸۹۲۰ میلیون دالر بود.

علاوه بر این، ذخایر ارز خارجی پاکستان و جریان سرمایه خارجی در این کشور به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. به همین دلیل است که این کشور مجبور شد هفته گذشته به صندوق بین‌المللی پول متوسل شود.

با این حال، پروژه سیپک که هنوز به پایان نرسیده و هزینه تکمیل آن همچنان در حال افزایش است، این احتمال را افزایش داده که پاکستان مجبور شود قرض خود را چندین بار قبل از پایان آن برنامه‌ریزی کند. نشریه اینترنشنال بزنس تایمز می‌گوید این مساله سبب شده پاکستان به سرنوشت مشابه سریلانکا دچار شود. به نوشته این نشریه، سریلانکا نتوانست قرضه بانک‌های چین را پرداخت کند و در نتیجه آن این کشور به طور رسمی بندر هامبانتوتا را به مدت ۹۹ سال در اختیار چین گذاشت.

تصمیم‌های بزرگ ۲۰۲۰
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید