ولیعهد سابق ایران در یک نشست خبری در واشنگتن خواهان تشکیل دولت موقت در ایران شد.

شاهزاده رضا پهلوی گفت که دولت موقت باید تکثرگرا باشد و اقداماتی چون تضمین آزادی‌ها و حقوق مردم، حل مشکلات معیشتی، تنظیم سیاست خارجی برای تامین منافع ایران و برگزاری همه‌پرسی را انجام دهد.

آقای پهلوی روز پنجشنبه، ۲۸ میزان، تاکید کرد که هرگز خواستار قدرت نبوده است و در «انتخاب آینده مبلغ و حامی هیچ حزب و سازمان و شکل حکومت» نخواهد بود.

او ادامه داد که تنها به یک حکومت دموکراتیک سکولار باور دارد.

شاهزاده رضا پهلوی به ایران اینترنشنال گفت که اکثر نیروهای دموکراسی‌خواه بر این توافق دارند که درباره اختلافات بین گروه‌ها درباره شکل حکومت مجلس موسسان تصمیم خواهد گرفت.

رضا پهلوی تصریح کرد که نسل جدید ایران مدیریت مهارت‌های غیر متمرکز را پذیرفته و نیازی به رهبری متمرکز و فردی ندارد. او گفت که خوشحال است که تلاش‌هایش برای جاگزین شدن «سیستم محوری» به جای «فرد محوری» پذیرفته شده است.

آقای پهلوی با اشاره به خیزش‌های سراسری مردم ایران از اتحاد آنان تجمید کرد و گفت شعار «زن، زندگی، آزادی سرود مبارزه فعلی ماست» و هر سه مورد حمله نظام جمهوری اسلامی بوده است. به گفته او جمهوری اسلامی زنان را به شهروند درجه دو تبدیل کرده است.

این در حالی است که اعتراض‌های گسترده مردمی علیه جمهوری اسلامی پس از کشته شدن مهسا امینی، دختر کرد ایرانی در بازداشت پولیس، وارد پنجمین هفته شده است.

پیشتر سازمان حقوق بشر ایران شمار کشته‌شدگان در جریان اعترضات و سرکوب نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی را دست‌کم ۲۱۵ تن از جمله ۲۷ کودک اعلام کرد.

در جریان این خیزش‌ها، صدها تن از فعالان، دانشجویان و سایر شهروندان ایران بازداشت شده‌اند.

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید