امریکا به روسیه: استفاده از هر نوع سلاح هسته‌ای در اوکراین پیامد جدی خواهد داشت

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۲

پس از ادعای روسیه در مورد احتمال استفاده نیروهای اوکراینی از بمب آلوده به رادیو اکتیو در خاک اوکراین، مقامات غربی می‌گویند این اظهارات بهانه‌ای برای تشدید بیشتر جنگ است.

زلنسکی مسکو را متهم کرد که به بهانه این اتهام، قصد استفاده از سلاح‌های اتومی و کیمیایی در این کشور را دارد.

وزیر دفاع روسیه روز یکشنبه در تماسی با همتایان فرانسوی، انگلیسی و امریکایی خود ادعا کرد که اوکراین از سلاح آلوده استفاده خواهد کرد. روسیه گفته است که این موضوع را در شورای امنیت ملل متحد به بحث خواهد گذاشت. این ادعا اما از سوی مقامات غربی رد شد.

وزیران خارجه فرانسه، بریتانیا و امریکا با انتشار یک بیانیه مشترک، اتهامات مسکو علیه کی‌یف را رد کردند. آنها گفتند: «جهان بهره‌گیری از این اتهامات را بهانه‌ای برای افزایش تنش‌ها خواهد دید.»

ایالات متحده روز دوشنبه به روسیه هشدار داد که استفاده از سلاح هسته‌ای پیامد جدی برای این کشور خواهد داشت.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «ما با روس‌ها خیلی صریح در مورد عواقب جدی استفاده از سلاح هسته‌ای صحبت کرده‌ایم. استفاده از بمب آلوده و بمب هسته‌ای عواقبی برای روسیه خواهد داشت.»

ولادیمر زلنسکی رئیس‌جمهور روسیه در یک سخنرانی گفت اگر روسیه زنگ می‌زند و می‌گوید که اوکراین در صدد استفاده از چیزی هست، بدین معناست که خود روسیه چنین چیزی را آماده کرده است.

دیدبان هسته‌ای ملل متحد به روز دوشنبه گفت که به درخواست کی‌یف، به زودی بازرسان این سازمان را به دو نقطه اوکراین خواهد فرستاد تا ادعای روسیه در مورد بمب آلوده را بررسی کند.

خبرها
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید