پیروز رقابت برای رهبری حزب حاکم؛ ریشی سونک اولین نخست‌وزیر غیرسفیدپوست بریتانیا می‌شود

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۲

با رای اعضای حزب محافظه‌کار بریتانیا، ریشی سونک رهبر حزب حاکم شد. او پس از تنفیذ از سوی چارلز سوم، رسماً نخست‌وزیر بریتانیا می‌شود.

آقای سونک که فرزند یک زوج مهاجر هندی‌تبار است، اولین نخست‌وزیر غیرسفیدپوست در بریتانیا خواهد شد.

لیز تراس هفته پیش از نخست‌وزیری کناره‌گیری کرد.

سونک ۴۲ ساله، وزیر مالیه پیشین، در کمتر از دو ماه سومین نخست‌وزیر بریتانیا می‌شود. انتظار می‌رود او ثبات را به کشوری که سال‌ها از ناآرامی‌های سیاسی و اقتصادی در آن فرو رفته است، باز گرداند.

کناره‌گیری بوریس جانسون، نخست‌وزیر سابق از رقابت‌های انتخاباتی، شانس ریشی سونک را برای نخست‌وزیری بعدی بریتانیا بیشتر کرد. آقای جانسون اعتراف کرده که پس از یکی از پرتلاطم‌ترین دوره‌های تاریخ سیاسی بریتانیا دیگر نمی‌تواند حزب آنها را متحد کند.

انتظار می رود آقای سونک کاهش شدید هزینه‌ها را برای تلاش جهت بازسازی شهرت مالی بریتانیا آغاز کند، درست زمانی که این کشور به سمت رکود فرو می‌رود که هزینه فزاینده انرژی و غذا عامل عمده آن محسوب می‌شود.

آقای سونک در بیانیه‌ای کوتاه با اعلام نامزدی خود برای رهبری حزب محافظه‌کار گفت: "بریتانیا کشور بزرگی است، اما ما با یک بحران اقتصادی عمیق مواجه هستیم."

بریتانیا از زمانی که در سال ۲۰۱۶ رای به خروج از اتحادیه اروپا داد، در یک وضعیت بحرانی دائمی گرفتار شده است و نبردی را در وست مینستر بر سر آینده این کشور به راه انداخت که تا به امروز حل نشده باقی مانده است.

آخرین بازی درام باعث نگرانی پایتخت‌های خارجی و تمسخر مطبوعات جهان شده است.

آقای جانسون، چهره رأی‌گیری برگزیت، حزبش را در سال ۲۰۱۹ به پیروزی قاطع رساند، اما کمتر از سه سال بعد پس از یک سری رسوایی‌ها از سمت خود کنار رفت. جانشین او، لیز تراس، تنها ۴۴ روز دوام آورد تا اینکه به‌دلیل سیاست اقتصادی که اعتبار اقتصادی کشور را از بین برد، استعفا داد.

ریشی سونک که نگفته است چگونه قصد حکومت دارد، وارث حزبی خواهد شد که ایدئولوژی دارد و برخی از قانونگذاران همچنان او را مقصر مرگ جانسون پس از استعفای او در تابستان می‌دانند که باعث شورش وزیران شد.

کناره‌گیری نخست وزیر سابق در اواخر روز یکشنبه همچنین باعث شد که برخی از وزرا و قانونگذاران بهدلیل احمقانه به نظر رسیدن پس از حمایت از او برای بازگشت به داونینگ استریت، عصبانی شوند و ساعاتی بعد مجبور به تغییر مسیر و تأیید سونک شوند.

برخلاف احتمال
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید