اسرائیل: ۹۰ درصد توانایی نظامی ایران در سوریه را نابود کردیم

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۲

روزنامه جروزالم پست به نقل از مقام‌های ارشد اسرائيل گزارش داده است که در حملات ارتش این کشور ۹۰ درصد از زیرساخت‌های نظامی ایران در سوریه نابوده شده است.

در گزارش آمده اسرائیل در سال‌های اخیر موفق شده که اکثر توانایی‌های جمهوری اسلامی در انتقال سلاح به سوریه را از بین ببرد.

به گفته مقام‌های اسرائيلی که نام‌شان ذکر نشده، ۹۰ درصد از مراکز ساخت‌و‌ساز تسلیحات جمهوری اسلامی ایران در سوریه توسط حملات ارتش اسرائیل نابود شده است.

بر اساس این گزارش، حملات اسرائیل تلاش‌های ایران برای ایجاد پایگاه‌های نظامی جهت استقرار شبه‌نظامیان نزدیک به خود در سوریه را نیز بی‌ثمر کرده است.

این روزنامه اسرائیلی از قول منابع خود، تداوم حملات ارتش اسرائیل به مواضع جمهوری اسلامی را دلیل شکست طرح‌های قاسم سلیمانی در سوریه قلمداد ‌کرد.

قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران در سال ۱۳۹۸ در حمله امریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد کشته شد.

این گزارش در ادامه می‌افزاید، حملات اسرائیل آسیب جدی به مسیرهای دریایی، هوایی و زمینی قاچاق تسلیحات جمهوری اسلامی به سوریه وارد کرده است.

به گفته مقامات امنیتی اسرائیل در نتیجه این حملات، توانایی ارتش سوریه در تولید تسلیحات و مهمات نیز بسیار محدود گشته است.

دلیل این امر، استفاده جمهوری اسلامی و حزب‌الله از تجهیزات و کارخانه‌های سوری برای تولید سلاح‌های خود بیان شده است.

"جروزالم پست" در انتها از تصمیم بشار اسد برای کاهش فعالیت جمهوری اسلامی و حزب‌الله در کشورش خبر داد.

بر اساس ارزیابی منابع اسرائیلی، رئیس‌جمهور سوریه اولویت خود را تلاش برای بازگرداندن ثبات به شهرهای بزرگ و مناطق ساحلی کشورش قرار داده است.

آخرین حمله منتسب به اسرائیل در سوریه روز جمعه ۲۹ میزان و پس از حدود یک ماه سکوت نسبی، با حمله ارتش این کشور به حوالی فرودگاه دمشق انجام شد.

خبرها
خبر ورزشی
بحث روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید