افغان‌ها در رویای خروج از افغانستان، شکار کلاهبرداران می‌شوند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۳

یک مرکز بین المللی مربوط به پناهجویان در اتریش گفت که پناهجویان افغان بیشتر از گذشته شکار ویزه‌های جعلی و قاچاقچیان کلاهبردار می شوند.

طبق یافته‌های سایت نیویومنترین، کلاهبرداران از شهروندان افغانستان در ازای هر ویزه و بورسیه تحصیلی جعلی بین ۲ تا ۱۰ هزار دالر تقاضا کرده‌اند.

علاوه بر سواستفاده توسط کلاهبرداران، افغان‌ها برای رسیدن به اروپا تن به فریب قاچاقبران نیز داده‌اند. قاچاقبران در بیشتر موارد با این افراد بدرفتاری کرده و آن‌ها را استثمار می‌کنند.

هفته گذشته پولیس یونان ۹۲ پناهجوی برهنه را از سر مرز این کشور با ترکیه دستگیر کرد. سازمان ملل متحد خواستار تحقیقات در مورد بدرفتاری با این پناهجویان شد.

عده‌ای از محصلین نیز فریب این کلاهبرداران را خورده‌اند. بیژن، یک دانشجوی اهل مزارشریف به وبسایت نیویومنترین گفت که کلاهبرداران بیشتر سراغ دانشجویان را می‌گیرند.

او گفت که با یک جستجوی ساده در گوگل، صدها وبسایت و صفحات جعلی فیس‌بوک ظاهر می‌شوند که ادعای فراهم کردن بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های آلمان، ایتالیا، روسیه و کشورهای دیگر را دارند.

به گفته او، جوانان خسته و سرخورده از وضعیت کنونی افغانستان، اسیر این فرصت‌های وسوسه برانگیز می‌شوند که گاهی برای آن ۱۰ هزار دالر نیز پرداخته اند.

جهان‌نما
جهان‌نما
بحث روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید