در چهلمین روز کشته شدن مهسا امینی، اعتراض‌ها علیه جمهوری اسلامی اوج گرفته است

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۴

در چهلمین روز کشته شدن مهسا امینی، خیزش سراسری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی بار دیگر در شماری از شهرهای ایران اوج گرفته است.

معترضان روز چهارشنبه از جمله در آرامگاه مهسا امینی در سقز گردهم آمدند و شعارهای ضد حکومتی سر دادند.

این اعتراض‌ها تاکنون در شهرهای مختلف و دستکم در هفت استان ایران برگزار شده است.

طبق گزارش‌ها، دانشجویان در دانشگاه علوم و تحقیقات تهران، دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد تهران، دانشگاه الزهرا و دانشکده برق دانشگاه خواجه نصیر هم تحصن و تجمع کردند و شعارهایی علیه حکومت سر دادند.

در دانشگاه آزاد واحد پردیس هم تجمعی با شعارهایی چون «نیکای ما رو بردن، جنازه‌اش رو آوردن» برگزار شد.

دانشجویان در دانشگاه سوره تهران، شعار «۴۰ روزه ایران عزاست، اوضاع ما افتضاح‌‌ست» سر دادند.

مردم شعارهایی از جمله «امسال سال خونه، سیدعلی سرنگونه»، «مرگ بر دیکتاتور»، «زن، زندگی آزادی» و «ما همه مهسا هستیم، بجنگ تا بجنگیم» سر دادند.

مرکز همکاری احزاب کردستان ایران در بیانیه‌ای با اشاره به گذشت ۴۰ روز از قتل مهسا امینی از زنان و مردان در همه شهرها دعوت کرده بود روز چهارشنبه چهارم عقرب با لباس کردی «‌بر سر مزار شهیدان» جمع شده و بعد از ظهر در میادین و خیابان‌ها تجمع کنند.

شماری از فعالان حقوق زنان و گروه «جوانان محلات تهران» نیز در فراخوان جداگانه از مردم خواستند روز چهارشنبه هم‌زمان با چهلم مهسا امینی دست به اعتراض بزنند.

در همین حال، شاهزاده رضا پهلوی با اشاره به چهلمین روز قتل مهسا امینی گفت: «چهارشنبه چهارم آبان، چله انقلاب ملی ایران است. همه ما در انتظار روز پیروزی و رهایی از زنجیر ظلم و ستم دیکتاتوری مذهبی هستیم.»

خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید