ان‌بی‌سی نیوز: قطر پروازهای تخلیه از کابل را به صورت موقت متوقف می‌کند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۴

به گفته مدافعان حقوق پناهندگان و یک منبع آگاه از برنامه‌های دولت قطر، مقامات این کشور قصد دارند پروازهای تخلیه پناهجویان افغان از کابل را متوقف کنند.

ان‌بی‌سی نیوز گزارش داد که قطر این پروازها را به دلیل میزبانی جام جهانی فوتبال تا ماه جنوری به حالت تعلیق در می‌آورد.

ان‌بی‌سی نیوز گزارش می‌دهد که این اقدام می‌تواند به افزایش تعداد لیست انتظار ده‌ها هزار افغان منجر شود.

شهروندان افغانستان همکار با ایالات متحده، اکنون در تلاش‌اند پس از بازپس‌گیری قدرت توسط رژیم تندروی اسلامی طالبان کشور را ترک کنند.

قطر با همکاری امریکا بر پروازهای هفتگی از کابل به دوحه، به منظور انتقال افغان‌های متقاضی به ایالات متحده، نظارت می‌کند.

در حال حاضر چندین هزار افغان در انتظار انتقال به امریکا در کمپ‌های دوحه اسکان داده شده‌اند.

منابع ان‌بی‌سی نیوز می‌گویند که با برگزاری مراسم افتتاحیه و اولین بازی جام جهانی در ۲۰ نوامبر، دولت قطر تصمیم گرفته است تا پروازهای کابل را به طور موقت متوقف کند و رزرو پروازها را تا ماه جنوری متوقف کند.

گروه‌های مدافع حقوق پناهجویان گفتند که متقاضیان افغان برای پروازهای دوحه، ایمیل‌هایی دریافت کرده‌اند که می‌گوید رزرو هواپیما تا ماه جنوری امکان‌پذیر نیست.

در حالی که پروازها تاکنون به کار خود ادامه می‌دهند اما سازمان‌های دفاع حقوق پناهجویان نگران هستند که هواپیماها به زودی پرواز خود را از کابل متوقف کنند.

ان‌بی‌سی نیوز به نقل از سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا درباره درخواست ایالات متحده از دوحه برای ادامه پروازها نوشته است که «ما متعهد به حمایت از انتقال افغان‌ها به ایالات متحده هستیم و از مشارکت قطر بسیار قدردانی می‌کنیم.»

به گفته نهادهای حمایت از حقوق پناهجویان در حال حاضر ۱۲۸ هزار افغان برای ویزای مهاجرت ویژه امریکا درخواست داده‌اند.

به دنبال خروج شتاب‌زده ایالات متحده از افغانستان در آگست سال گذشته و تسلط طالبان بر افغانستان این تعداد به طور پیوسته افزایش یافته است.

جهان‌نما
وادی رقابت
کلکین

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید