وزیر امر به معروف طالبان: ظلم بر زنان خاتمه یابد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۴

وزیر امر به معروف طالبان در دیدار با نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل برای افغانستان گفته است «حکومتی را می‌خواهیم که در آن صدای مظلوم شنیده شود و ظلم بر زنان خاتمه یابد.»

محمدخالد حنفی به رزا اوتونبایوا گفته است «می‌خواهیم بر قلب‌های مردم حکومت کنیم نه بر شانه‌های مردم.»

وزیر امر به معروف طالبان درحالی از پایان ظلم بر زنان سخن می‌گوید که به تازگی معاون بخش زنان دیده‌بان حقوق بشر با اشاره به حمله اخیر بر مرکز آموزشی کاج در کابل، گفته است افغانستان خطرناک‌ترین کشور برای زنان و دختران است.

خالد حنفی که مخالف آموزش دختران است در دیدار با نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل برای افغانستان افزوده است که حکومت این گروه باید به گونه درست از اسلام نمایندگی کند، زمینه آموزش در آن فراهم باشد و از رسوم ناپسند جلوگیری کند.

وزارت امر به معروف طالبان در یک سال گذشته با مقررات گوناگون، محدودیت‌های شدیدی بر زندگی زنان و دختران افغانستان وضع کرده است.

این اداره بر پوشش کارمندان دولتی نیز محدودیت کرده وضع است.

در اعلامیه وزارت امر به معروف طالبان به نقل از رزا اوتونبایوا آمده است که او خواهان همکاری سفارت‌خانه‌ها با زنان افغانستان در دانشگاه‌ها شده است.

با این حال، نمایندگی سیاسی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) در مورد این دیدار اظهارنظر نکرده است.

وزیر امر به معروف طالبان خطاب به نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل گفته است که قرقیزستان و افغانستان هر دو "دوره ستم" را گذرانده است از همین رو او به خوبی می‌تواند نمایندگی‌ کند.

رزا اوتونبایوا، رئیس‌جمهور سابق قرقیزستان بود.

هدر بار، معاون دیده‌بان حقوق بشر در نشست کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا گفت که جامعه جهانی باید از زنان و دختران افغانستان حمایت کرده و رهبران طالبان را تحریم کنند. معاون بخش دیده‌بان حقوق بشر تاکید کرده که در هیچ کشوری دنیا زنان و دختران از حق آموزش، کار و گشت گذار محروم نیستند.ویژه برنامه نوروز ۱۴۰۲
بحث روز
خبر ورزشی

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید