فارن پالیسی: روسیه کماندوی‌های ارتش پیشین افغانستان را برای جنگ اوکراین استخدام می‌کند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۴

فارن پالیسی در گزارشی می‌گوید روسیه کماندوهای ارتش سابق افغانستان را برای جنگ اوکراین استخدام می‌کند. این مجله خبری به نقل از چندین منبع نظامی و امنیتی افغانستان نوشته که نیروهای آموزش‌دیده افغان می‌توانند نیروی مورد نیاز روسیه را به طور قابل ملاحظه‌ای در جنگ اوکراین فراهم کنند.

نویسنده گزارش به نقل از یک مقام امنیتی پیشین افغانستان می‌نویسد که همکاری نیروهای افغان با روسیه در میدان نبرد «تغییردهنده بازی» خواهد بود، زیرا پوتین در تلاش است تا برای پیروزی در جنگ از نیروهای خارجی سربازگیری کند.

یک فرمانده کماندوی سابق به فارن پالیسی گفته است که به تعدادی از همکاران سابقش کمک کرده تا با یک دفتر استخدام در تهران ارتباط برقرار کنند. او گفت که نیروهای استخدام شده از افغانستان به ایران و سپس به روسیه منتقل شدند. به گفته او «وقتی آن‌ها پیشنهاد روسیه را می‌پذیرند، تلفن‌های آن‌ها خاموش می‌شود.» او افزوده است «آنها خیلی مخفیانه پیش می‌روند.»

فارن پالیسی به نقل از افغانستان اینترنشنال نگاشته است که به این نظامیان سابق افغان وعده شهروندی و معاش خوب در ازای حضور در جنگ اوکراین داده می‌شود.

دو روز پیش، افغانستان اینترنشنال در گزارش اختصاصی به نقل شماری از نیروهای امنیتی پیشین افغان گزارش داد که جمهوری اسلامی در حال ثبت‌نام نظامیان افغان در ایران برای استفاده از آن‌ها در جنگ اوکراین است. منابع به افغانستان اینترنشنال گفتند که به نظامیان سابق افغان وعده شهروندی روسیه و معاش خوب در ازای حضور در جنگ اوکراین داده شده است.

یک مقام سابق در حکومت پیشین افغانستان که یک افسر کماندوی افغان نیز بوده به فارن پالیسی گفت که او معتقد است واگنر پشت جذب روسیه از نیروهای ویژه افغانستان بوده است.

به گفته او تنها نهادی که نیروهای خارجی را برای روسیه جذب می‌کند گروه واگنر است و نه ارتش روسیه. او افزود که این یک فرضیه نیست؛ این یک واقعیت است.

این مقام نظامی پیشین می‌گوید که نیروهای ارتش سابق افغانستان نمی‌خواهند برای روس‌ها بجنگند. او افزود: «روس‌ها دشمن هستند اما آن‌ها قرار است چه کار دیگری بکنند؟»

طبق این گزارش، واگنر یک سازمان مشکوک است که گمان می‌رود توسط یوگنی پریگوژین یک تاجر روسی اداره می‌شود. پریگوژین اخیرا در ویدیویی، در حال ثبت‌نام زندانیان در ازای لغو محکومیت برای الحاق به نیروهای روسیه در اوکراین دیده شده است.

فارن پالیسی می‌نویسد که اکنون ۲۰ تا ۳۰ هزار از نیروهای قطعات خاص افغانستان از زمان واگذاری قدرت به طالبان در افغانستان جا مانده‌اند.

هزاران سرباز ارتش سابق افغانستان به سوی کشورهای همسایه و منطقه گریختند زیرا طالبان وفاداران به دولت پیشین را بازداشت کرده و صدها تن را کشته‌اند.

بسیاری از نیروهای نظامی پیشین که در افغانستان باقی مانده‌اند برای جلوگیری از دستگیری و اعدام مخفی شده‌اند.

فارن پالیسی می‌نویسد که بسیاری از این نیروها بیکار و ناامید هستند و شماری از آنان هنوز منتظر انتقال به ایالات متحده یا بریتانیا هستند.

به گفته منابع امنیتی افغان این امر به طور بالقوه انتخاب آن‌ها را برای استخدام‌کنندگان روسی آسان می‌کند.

برخی از کماندوهای سابق گزارش داده‌اند که در واتس‌اپ و سیگنال با پیشنهاداتی برای پیوستن به آنچه که برخی کارشناسان از آن به عنوان « لژیون خارجی» روسی برای جنگ در اوکراین یاد می‌کنند، دریافت کرده‌اند.

فارن پالیسی می‌نویسد که اخبار مربوط به تلاش‌های جذب نیروهای افغان از سوی روسیه باعث نگرانی محافل نظامی و امنیتی افغانستان شده است.

برخی از آنان می‌گویند این امکان وجود دارد تا ۱۰ هزار نیروهای عملیاتی قطعات خاص به پیشنهادات روسیه پاسخ بدهند چرا که به گفته یک منبع نظامی دیگر «آن‌ها نه کشوری دارند نه شغل و آینده‌ای. آن‌ها چیزی برای از دست دادن ندارند.»

نویسنده به نقل از این منبع نظامی می‌گوید که سربازگیری از بین نیروهای نظامی افغان که حالا در ایران و یا پاکستان روزانه باید برای ۳ تا ۴ دالر کار کنند، کار سختی نیست.»

به گفته این منبع چنانچه یکی از این افراد را بتوان استخدام کرد می‌توان نیمی از قطعه قدیمی او را نیز به عضویت در آورد چرا که آنان مانند برادران هستند و پس از به عضویت درآوردن یکی از آنان، استخدام‌کنندگان خیلی زود یک جوخه کامل خواهند داشت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

افغانستان و همسایگانش
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها