طالبان اظهارات گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل را «غیرمسئولانه» و «نفاق‌آمیز» خواند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۵

وزارت خارجه طالبان گزارش اخیر ریچارد بنت درباره وخامت وضعیت حقوق بشری در افغانستان را «غیرمسئولانه» و «نفاق‌آمیز» خواند.

طالبان می‌گوید که سخنان گزارشگر ویژه سازمان ملل برای افغانستان «مغرضانه و غیر حرفه‌ای» بود و با واقعیت تناقض دارد.

ریچارد بنت در گزارش اخیر خود نسبت به نقض گسترده حقوق بشر در افغانستان ابراز نگرانی کرد و گفت که با آمدن طالبان، نظام عدلی و قضایی به فراموشی سپرده شده است.

او از کشورهای جهان خواست تا برای جلوگیری از نقض حقوق بشر و سرکوب مردم افغانستان توسط طالبان اقدام فوری کنند.

ریچارد بنت، در گزارش سفر ۱۲ روزه خود به افغانستان، از دیدارش با شاهدان عینی نقض حقوق بشر در پنجشیر سخن گفت و افزود که مدارک زیادی از نقض حقوق بشر در این ولایت را دیده است.

به گفته آقای بنت گزارش‌های معتبر از کشتارهای صحرایی اسیران جنگی توسط طالبان وجود دارد که نشان دهنده نقض جدی قوانین بین‌المللی و حقوق بشری است.

ریچارد بنت همچنین گفت که هزاره‌ها در حاکمیت طالبان بیش از همه سرکوب شده‌اند.
وزارت خارجه طالبان در بیانیه‌ای از شیوه جمع‌آوری اطلاعات گزارشگر ویژه ملل متحد انتقاد کرده است.

این گروه می‌گوید که آقای بنت در حساب کاربری توییتر خود از افراد خواسته تا موارد نقض حقوق بشری را به او ایمیل کنند.

گروه طالبان به گزارشگر ویژه سازمان ملل ملل متحد توصیه کرده که اطلاعات را به صورت بی‌طرفانه و حرفه‌ای و براساس شیوه‌ای منصفانه و متعادل جمع‌آوری کرده و به اشتراک بگذارد.

طالبان در ادامه گفته که گزارش‌هایی که بر اساس داستان‌ها و منابع غیر قابل تایید و از سوی ایمیل‌های شخصی مخرب دریافت می‌شود با تمام روش‌های حقیقت‌یابی علمی و حرفه‌ای مغایرت داشته و هیچ ارزشی ندارند.
در بیانیه وزارت خارجه طالبان آمده است که در جریان سفر و دیدار آقای بنت با مقامات طالبان، این گروه گزارش‌های قابل تاییدی را که نشان‌دهنده بهبود وضعیت حقوق بشر در افغانستان بوده است در اختیار او قرار داده‌اند.

طالبان مدعی است که گزارشگر ویژه ملل متحد در اظهارات خود این پیشرفت‌ها را نادیده گرفته است.

این گروه در همین حال خاطر نشان کرده چنین رفتاری از سوی آقای بنت برای روحیه همکاری مضر است.
ریچارد بنت می‌گوید در حاکمیت طالبان با وجود اعلام عفو عمومی، قتل‌های انتقام‌جویانه همچنان ادامه دارد.

در همین حال نظامیان طالب در برخی موارد خودشان اسناد جرایم جنگی خود را مبنی بر شکنجه و کشتار اسیران نشر کرده‌اند.

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل همچنین روز پنج شنبه در نشستی در نیویورک گفت که در افغانستان شفافیتی درباره دسترسی به عدالت وجود ندارد. ریچارد بنت افزود نهادهایی که برای پاسخگویی در افغانستان ایجاد شده بودند همه از بین رفته‌اند و کسانی که دست به خشونت می‌زنند پاسخگو نیستند.

طالبان می‌گوید در جریان سفر ریچارد بنت، این گروه تمامی امکانات مورد نیاز و دسترسی به مناطق و مکان‌های حساس از جمله زندان‌ها را برای او فراهم کرده‌اند.

وزارت خارجه طالبان گزارش ریچارد بنت را اظهارات «نامتعادل» و «ناعادلانه» خوانده که به گفته طالبان تلاش‌ می‌کند فاصله بین افغانستان و جهان را بیشتر کرده و نام یک حکومت اسلامی را خدشه‌دار کند.

طالبان در حالی شیوه گزارش‌دهی ریچارد بنت را مورد انتقاد قرار داده که بسیاری از نهادهای بی‌طرف ناظر به وضعیت حقوق بشری در افغانستان بارها در گزارشات متعدد از وخامت اوضاع حقوق شهروندی افغان‌ها ابراز نگرانی کرده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل، دیده‌بان حقوق بشر و مقامات سازمان ملل متحد در افغانستان بارها در گزارشات خود از نقض آشکار حقوق بشر در افغانستان توسط طالبان سخن گفته‌اند.

گزارشگر حقوق بشر ملل متحد وضعیت کنونی زنان و دختران افغانستان را بدتر از دوره اول رژیم طالبان توصیف کرده است.

او گفت: «پسرفت بزرگی در قسمت حقوق زنان و دختران صورت گرفته است. این عقبگرد در تاریخ بی‌پیشینه و حتا بزرگتر از سال ۱۹۹۶ است.»

خبرها
دیدگاه
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید