وزارت خارجه روسیه: در افغانستان بیش از ۲۰ گروه تروریستی با حدود ۱۰ هزار نیرو حضور دارند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۵

معاون وزیر خارجه روسیه گفته است که در افغانستان بیش از ۲۰ گروه تروریستی با حدود ۱۰ هزار نیرو حضور دارند. آلِگ سیرومولوتوف به خبرگزاری ریانووستی روسیه گفت که وضعیت فاجعه‌بار اجتماعی - اقتصادی افغانستان زمینه‌ای برای رادیکال‌سازی و جذب تروریست‌ها شده‌ است.

او گفت که روسیه بسیار جدی و با دقت وضعیت افغانستان را زیر نظر دارد و هجوم تروریست‌ها به افغانستان همچنان ادامه دارد.

به گفته این دیپلومات روس، حمایت مالی تروریست‌ها در افغانستان از خارج انجام می‌شود.آلِگ سیرومولوتوف از هیچ کشوری نام نگرفت.

با این حال او امریکا را متهم کرد که این کشور همراه با متحدانش به بازی‌های ژئوپلیتیکی خود ادامه می‌دهند و در بی‌ثباتی اوضاع در خود افغانستان و در مناطق مرزی نقش دارند.

رئیس‌جمهور روسیه نیز پیشتر امریکا، بریتانیا و غرب را متهم به حمایت از مخالفان طالبان در مرزهای افغانستان کرده بود.

ولادیمیر پوتین همچنین روز چهارشنبه ۴ عقرب، در نشستی مجازی با سران امنیتی کشورهای مستقل مشترک‌المنافع گفت که تمرکز گروه‌های تروریستی در افغانستان، خطری بالقوه برای منطقه است.

معاون وزارت خارجه روسیه با انتقاد از امریکا و ناتو افزود تسلیحات و مهمات باقی مانده از نیروهای نظامی ناتو در افغانستان هم در اختیار تروریست‌ها قرار گرفته است.

این مقام مسئول در دستگاه دیپلوماسی روسیه درباره ارتباط با طالبان هم گفت که با در نظر داشت اینکه افغانستان منبع بالقوه فعالیت‌های تروریستی است، با طالبان در تماس خواهند بود.

آلِگ سیرومولوتوف در عین حال تاکید کرد که طالبان هم باید به تعهدات خود در تشکیل حکومتی فراگیر، مبارزه با تروریسم، مواد مخدر و تضمین حقوق بشر عمل کند.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید