ایرلند تاکنون هیچ پناهجوی افغان را از طریق برنامه ویژه اقامتی نپذیرفته است

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۵

به گزارش رسانه ایرلندی ژورنال، ایرلند از زمان راه‌اندازی برنامه ویژه پذیرش پناهجویان افغان تاکنون هیچ درخواستی را از سوی متقاضیان افغان نپذیرفته است.

وزارت عدلیه ایرلند، دلیل تاخیر در رسیدگی به درخواست‌ها را «اطلاعات ناکافی» از سوی متقاضیان افغان عنوان کرده است.

رسانه ژورنال در گزارش خود نوشته است که ایرلند بلافاصله پس از بازگشت طالبان به قدرت اعلام کرده بود که ظرفیت رسیدگی به ۵۰۰ پرونده برای انتقال پناهجویان افغانستان را دارد.

وزارت عدلیه ایرلند می‌گوید که هدف اولیه این طرح ارایه کمک به افراد آسیب‌پذیر مانند سالمندان، زنان، دختران و افراد دارای معلولیت بوده است.

اما از آن زمان تاکنون هیچ تصمیمی از سوی وزارت عدلیه این کشور در مورد ۵۲۸ درخواست ارسال شده صادر نشده است.

هلن مکنتی، وزیر عدلیه ایرلند وعده سپرده است که این درخواست‌ها مطابق با شیوه‌ای عمل‌گرایانه و بشردوستانه بررسی خواهند شد.

وزارت عدلیه ایرلند می‌گوید که برای رسیدگی به درخواست‌ها این وزارت با متقاضیان تماس خواهد گرفت تا در ظرف ۲۰ روز آینده اطلاعات و اسناد مور نیاز را ارایه کنند.

در همین حال حامیان حقوق مهاجران و پناهندگان در ایرلند از این که تاکنون هیچ تصمیمی در این زمینه گرفته نشده ابراز ناامیدی کرده‌اند.

برایان کالینز، مدیر خدمات وکالت در یک نهاد حمایتی از مهاجران و پناهندگان به ژورنال گفت بسیاری از پرونده‌های طرح پذیرش افغان‌ها برای انتقال به ایرلند به دلیل سختگیری دست و پاگیر برای تامین اسناد مورد نیاز عقب افتاده است.

جهان‌نما
خبرها
بحث روز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید