ملا برادر خواهان مشارکت افغانستان در پروژه بزرگ یک کمربند و یک راه چین شد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۵

ملا برادر، معاون اقتصادی رئیس‌الوزرای طالبان در دیدار با وانگ یو، سفیر چین در کابل، خواهان مشارکت افغانستان در پروژه بزرگ یک کمربند و یک راه این کشور شد.

این درحالیست که چین به دلیل نگرانی‌های امنیتی کار استخراج مس عینک را آغاز نکرده است.

براساس اعلامیه دفتر مطبوعاتی ملا برادر، دو طرف در دیدار روز چهارشنبه در مورد پروژه‌های بزرگ اقتصادی توافق شده میان افغانستان و چین و در خصوص عملی شدن آن گفتگو کرده‌اند.

ملا برادر با اشاره به نقش چین در اقتصادی بین‌المللی از این کشور خواست که در افغانستان سرمایه‌گذاری کند.

در ماه سنبله، نورالدین عزیزی، وزیر تجارت طالبان نیز گفت که آنها در مذاکرات با مقامات چینی، خواهان پیوستن افغانستان به دو پروژه عظیم کمربند و راه و دهلیز اقتصادی چین و پاکستان شده‌اند.

طبق اعلامیه طالبان، وانگ یو گفته است که چین از حکومت جدید در افغانستان حمایت می‌کند و می‌خواهد روابط خود را با افغانستان گسترش دهد. در خبرنامه به نقل وانگ یو آمده است که چین قصد دارد به زودی کار عملی را بر روی پروژه‌های توافق شده آغاز کند.

بر اساس این خبرنامه، وانگ یو از طالبان خواسته است که اطلاعات مربوط به پروژه‌هایی را که در اولویت قرار دارند در اختیار چین قرار دهد تا این کشور سرمایه‌گذاری در این زمینه را آغاز کند.

سفارت چین در کابل تاکنون در مورد این دیدار اظهار نظر نکرده است. طالبان می‌گوید چین می‌خواهد به زودی پروژه‌های خود و پروژه‌های نیمه کاره بانک جهانی و بانک انکشافی آسیا در افغانستان را آغاز و تکمیل کند.

ملا برادر در این دیدار در خصوص نگرانی‌های امنیتی چین از خاک افغانستان نیز اطمینان داده است.

چین از جمله کشورهای است که با طالبان روابط نزدیک دارد. با این وجود، چین به دلیل نگرانی‌های امنیتی تاکنون کار عملی روی پروژه‌های توافق شده از جمله کار روی استخراج معدن مس عینک را آغاز نکرده است.

مرگ‌بارترین سفرها
تصمیم‌های بزرگ ۲۰۲۰
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید