نشریه اینترسپت: رژیم ایران با استفاده از سامانه «سیام» گوشی‌های معترضان را ردیابی می‌کند

جمعه ۱۴۰۱/۰۸/۰۶

نشریه اینترسپت در گزارشی می‌گوید که رژیم ایران با استفاده از سیستم «سیام» گوشی همراه معترضان را به صورت هدفمند محدود و کنترل می‌کند.

کارشناسان امور مخابراتی می‌گویند اگر معترضان در هنگام اعتراض‌ها به اینترنت وصل نباشند امکان ردیابی آنان تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

با تداوم اعتراض‌های ضد دولتی در ایران، مقامات جمهوری اسلامی با توسل به زور و قطع اینترنت تلاش کرده‌اند تا معترضان را سرکوب کنند.

حکومت ایران از زمان خیزش‌های مردمی اینترنت را قطع کردند و بر استفاده از اپلیکشن‌های موبایل محدودیت وضع کردند.

نشریه آنلاین اینترسپت در گزارشی افشا کرد که دولت ایران تنها به این شیوه‌های سرکوب بسنده نکرده و با استفاده از این سیستم فعالیت‌های آنان را رصد می‌کند.

این سامانه به مقامات ایران امکان می‌دهد حرکت‌های هر فرد خاص را ردگیری و همه افرادی را که در یک مکان مشخص جمع شده‌اند، از طریق نزدیک‌ترین فرستنده مخابراتی شناسایی کنند.

کارشناسان امور مخابراتی می‌گویند که حکومت ایران برای جلوگیری از قطعی اینترنت در بزرگ‌شهرها که می‌تواند باعث اختلال در سیستم‌های اداری و تجاری شوند توانسته به صورت هدفمندانه‌تری روی یک مجموعه از شماره تلفن‌های خاص در مکانی معین محدودیت استفاده از اینترنت اعمال کند.

به گفته این کارشناسان اگر معترضان یک سری مسایل ایمنی را به صورت اساسی رعایت کنند هر چقدر هم که حکومت از سیستم پیشرفته برای ردگیری استفاده کنند آنان می‌توانند تا حد زیادی از ردیابی توسط سیستم‌های کنترل وزارت مخابرات مصئون بمانند.

گذاشتن موبایل در حالت پرواز و انجام مکالمات در صورت داشتن فیلترشکن مطمئن از نکاتی هستند که تا حد زیادی می‌توانند خطر ردگیری را کاهش بدهند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپړنه
خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.