ناتو خواستار از سرگیری صادرات غلات اوکراین برای جلوگیری از بحران غذایی شد

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۸

ناتو از روسیه خواست تا در تصمیم خود برای خروج از توافقنامه انتقال غلات اوکراین از طریق دریای سیاه تجدیدنظر کند تا از بحران غذایی در جهان جلوگیری شود.

سخنگوی ناتو این تصمیم روسیه را «استفاده از غذا به عنوان سلاح» توصیف کرده است.

اوانا لنجسکو روز یکشنبه گفت: «رئیس‌جمهور پوتین نباید از غذا به عنوان سلاح استفاده کند و باید به جنگ غیرقانونی خود علیه اوکراین پایان بخشد. ما از روسیه می‌خواهیم که در این تصمیم خود تجدیدنظر کند و به این توافق پایبند بماند تا غذا به دست مردم نیازمند برسد.»

مسکو روز یکشنبه اعلام کرد که در واکنش به حملات پهپادی اوکراین بر بندر سوستاپول از توافقنامه صادرات غلات اوکراین، که با پادرمیانی سازمان ملل و ترکیه در ماه جولای عقد شده بود، بیرون می‌شود. بنا به این توافق، اوکراین از طریق بحیره سیاه غلات خود را به خارج صادر می‌کرد.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز روز یکشنبه از روسیه خواست در تصمیم خود برای خروج از توافق انتقال غلات اوکراین لغو کند. آقای بورل در صفحه توییتر خود نوشت که این اقدام مسکو تلاش‌ها برای کاهش بحران جهانی غذا را تضعیف می‌کند.

به گفته او، تصمیم روسیه برای تعلیق مشارکت در توافق دریای سیاه، مقابله با بحران جهانی غذا را که قسماً ناشی از جنگ این کشور علیه اوکراین است، به خطر می‌اندازد.

روز شنبه، جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده هم این اقدام را “ ظالمانه" خواند و گفت که این تصمیم باعث افزایش گرسنگی خواهد شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

قمرها
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.