تصمیم روسیه برای به تعلیق درآوردن قرارداد صادرات غلات اوکراین، خشم بایدن را برانگیخت

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۸

روسیه اعلام کرد که در واکنش به حملات پهبادهای اوکراینی به ناوگان خود در کریمه، قرارداد صادرات غلات اوکراین از بنادر دریای سیاه را به تعلیق درآورده است.

تصمیمی که خشم رئیس‌جمهور ایالات متحده را برانگیخت.

جو بایدن می‌گوید این اقدام "ظالمانه" گرسنگی را افزایش خواهد داد.

او می‌گوید: "هیچ ارزشی برای کاری که آن‌ها انجام می‌دهند وجود ندارد. سازمان ملل در مورد این توافق مذاکره کرد و این باید پایان کار باشد."

وزارت دفاع روسیه گفته است که روز شنبه، اوکراین با ۱۶ پهباد به ناوگان دریای سیاه در در نزدیکی سواستوپل در شبه‌جزیره کریمه حمله کرد و "متخصصان" نیروی دریایی بریتانیا در راستای هماهنگ کردن این حمله "تروریستی" کمک کرده‌اند.

بریتانیا این ادعا را رد کرده است.

روسیه در نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل گفته است که این قرارداد را برای مدت نامحدودی به تعلیق در می‌آورد، زیرا نمی‌تواند امنیت کشتی‌های غیرنظامی را که براساس آن سفر می‌کنند، تأمین کند.
دیمیتری پولیانسکی، معاون سفیر روسیه در سازمان ملل نیز در توییتر نوشته است که کشورش از شورای امنیت سازمان ملل خواستار تشکیل جلسه در این مورد شده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین تصمیم روسیه را "اقدام مزخرف" خواند و افزود این کار تلاشی کاملاً واضح از سوی روسیه برای بازگذشت به خطر قطحی در مقیاس بزرگ برای آفریقا و آسیا است.

اوکراین، یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان غلات در جهان است.

قراداد صادرات امن غلات از بنادر دریای سیاه، میان روسیه و اوکراین در ماه جولای سال جاری امضا شد. این کار با میانجی‌گری سازمان ملل و روسیه صورت گرفت و به اوکراین اجازه می‌دهد که غلاتش را در امنیت به خارج از کشور صادر کند.

پیشتر دبیر کل ناتو و سازمان ملل از از روسیه خواسته بودند که این قرارداد را تمدید کند.

خبرها
برخلاف احتمال
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید