پرایس در مورد نظامیان افغان در جنگ اوکراین؛ کرملین به دنبال جنگجو برای جنگ پوتین است

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۹

وزارت خارجه امریکا به استخدام نظامیان پیشین افغان توسط روسیه برای جنگ کردن در اوکراین که اولین‌بار در گزارش اختصاصی افغانستان اینترنشنال نشر شد، واکنش نشان داد.

ند پرایس، سخنگوی این وزارت گفت که کرملین وسیعاً به دنبال جذب جنگجویان است تا در «اوکراین بجنگند و کشته شوند.»

اولین‌بار، افغانستان اینترنشنال به نقل از شماری از نیروهای امنیتی پیشین افغان گزارش داد که جمهوری اسلامی در حال ثبت‌نام نظامیان افغان در ایران برای استفاده از آن‌ها در جنگ اوکراین است. منابع گفتند که به نظامیان سابق افغان وعده شهروندی روسیه و معاش خوب در ازای حضور در جنگ اوکراین داده شده است.

اکنون این موضوع را شماری از خبرگزاری‌های برجسته مانند اسوشیتدپرس نیز تایید کرده و به آن پرداخته اند.

پرایس در این مورد گفت: «ما از این گزارش‌ها آگاه هستیم ولی نمی‌توانیم موضوع استخدام کماندوهای افغان برای جنگ رئیس جمهور پوتین را تایید کنیم. اما، این نکته پنهان نیست که کرملین در تلاش است تا از هر کسی در هر کجای جهان که قابلیت جنگ کردن دارد و می خواهد در اوکراین جنگ کند و بمیرد، جذب کند.»

او نیروهای پیشین ارتش افغانستان را تشویق کرد که از طریق برنامه‌های موجود مهاجرتی به امریکا بیایند.

پرایس همچنان، به عارف یعقوبی خبرنگار افغانستان اینترنشنال در مورد سرکوب زنان و دختران گفت هر بار که نماینده امریکا با طالبان دیدار می‌کند مساله حقوق بشر را مطرح می‌سازد.

او تاکید کرد تا زمانی که طالبان حقوق شهروندان افغانستان را رعایت نکند بهبودی در رابطه میان امریکا و طالبان به وجود نخواهد آمد.

طالبان مدعی اند که تمام شرایط به رسمیت شناخته شدن و بهبود روابط با جهان را به دست آورده اند.

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید