فایننشال تایمز: پس از ممنوع شدن مواد مخدر توسط طالبان قیمت آن پنجاه درصد افزایش یافته است

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۹

فایننشال تایمز در گزارشی می‌گوید که پس از ممنوع شدن مواد مخدر از سوی طالبان، قیمت آن در بازار پنجاه درصد افزایش یافته است.

طبق گزارش این روزنامه، افغانستان هنوز بزرگ‌ترین تولیدکننده مواد مخدر در جهان است و تلاش طالبان برای ممنوع کردن کشت، قاچاق و مصرف مواد مخدر ناکام بوده است.

این روزنامه گزارش خود را با استناد به داده‌های مرکز موسوم به السیس مستقر در بریتانیا منتشر کرده است.

در گزارش تازه این مرکز آمده است که قیمت‌ مواد مخدر در بازارهای افغانستان رو به افزایش است و خرید و فروش آن بدون محدودیت انجام می‌شود.

طالبان در ماه اپریل براساس فرمان منسوب به هبت‌الله آخند زاده، رهبر این گروه اعلام کرد که کشت، قاچاق و مصرف هر نوع مواد مخدر در افغانستان ممنوع است.

به گزارش فایننشال تایمز، صدور فرمان رهبر طالبان برای ممنوعیت تولید، قاچاق و استفاده از مواد مخدر و همچنین نگرانی از اقدام‌های آینده این گروه، سبب افزایش قیمت مواد مخدر شده است.

طالبان گفته بود که پس از صدور این فرمان، هیچ کسی حق کشت، قاچاق واستفاده موادر مخدر را ندارد.

این گروه‌ که در بیست سال گذشته با استفاده از قاچاق و کشت مواد مخدر نیاز‌های مالی خود را تامین می‌کرد، اکنون می‌گوید مانع قاچاق مواد مخدر می‌شود.

هرچند طالبان گفته بود که مزارع خشخاش را از بین می‌برد، کشاورزان در سال جاری خورشیدی در سراسر افغانستان از هزاران هکتار زمین محصول برداشتند.

خبرها
بحث روز
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید