رویترز: امریکا بمب‌افکن‌های بی ۵۲ را در شمال استرالیا مستقر می‌کند

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۹

رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش داد که در بحبوحه تنش‌ها با بیجینگ، واشنگتن قصد دارد بمب‌افکن‌های بی ۵۲ را در شمال استرلیا مستقر کند.

به گفته منابع رویترز تاسیسات این بمب‌افکن‌ها در پایگاه تیندال نیروی هوایی استرالیا، در جنوب داروین، پایتخت قلمرو شمالی این کشور ایجاد خواهد شد.

این پیشرفت‌ها بار نخست توسط برنامه "فور کارنرس" شبکه ای.‌بی.‌سی استرالیا با استناد به برخی اسناد ایالات متحد پخش شد.

آنتونی آلبانیز، نخست وزیر استرالیا، گفته است که کشورش "هر از گاهی" با ایالات متحده در زمینه اتحادهای دفاعی تعامل می‌کند.

آقای آبانیز در یک نشست خبری افزود: "البته بازدیدهایی از استرالیا از جمله داروین وجود دارد که نیروهای دریایی ایالات متحده به صورت دوره‌ای در آنجا مستقر هستند."

در حال حاضر قلمرو شمالی استرالیا میزبان همکاری‌های نظامی این کشور با ایالات متحده است. از زمان ریاست جمهوری باراک اوباما تا کنون، سالانه هزاران نیروی دریایی امریکا در قلمرو شمالی استرالیا آموزش و تمرینات مشترک نظامی انجام می‌دهند.

وزارت دفاع استرلیا از اظهار نظر در این مورد خودداری کرده است.

ای.بی.سی. گزارش داده است که امریکا طرح‌های مفصلی زیر نام "تاسسیاست عملیات اسکادران" به هدف استفاده از قلمرو شمالی استرالیا برای ایجاد یک مرکز تعمیر و نگهداری و یک منطقه پارکینک برای بی-۵۲ تهیه کرده است.

نیروی هوایی امریکا در این گزارش گفته است که استقرار بمب‌افکن‌های دوربرد در استرالیا، حامل پیامی قوی به "دشمنان" در مورد توانایی واشنگتن در طرح‌ریزی این نیروها است.

پارسال امریکا، استرالیا و بریتانیا یک قرارداد امنیتی امضا کردند که براساس آن فناوری اسقرار زیردریایی‌های هسته‌ای در اختیار استرلیا قرار می‌گیرد، چیزی که سبب آزردن چین شد.

بکا واسر، کارمند ارشد اندیشکده مرکز امنیت جدید امریکا می‌گوید که استقرار بی-۵۲ در استرلیا، هشداری برای بیجینگ خواهد بود، زیرا نگرانی‌ها در مورد حمله به تایوان افزایش می‌یابد.

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید