اسوشیتدپرس: روسیه به کماندوهای افغان که به جنگ اوکراین می‌روند ماهانه ۱۵۰۰ دالر می‌پردازد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۰

اسوشیتدپرس به نقل از جنرالان ارتش افغانستان گفته است روسیه برای هر نظامی سابق افغانستان که پیشنهاد این کشور را برای شرکت در جنگ اوکراین می‌پذیرد، ماهانه ۱۵۰۰ دالر می‌پردازد.

این خبرگزاری تایید کرده که مسکو در حال استخدام کماندوهای ارتش سابق افغان برای اعزام به جنگ اوکراین است.

آسوشیتدپرس گفته است که با سقوط جمهوریت و تسلط طالبان در افغانستان، شماری از نظامیان افغان به کشورهای همسایه گریختند و شماری نیز در داخل کشور گیر ماندند. طالبان به رغم اعلام عفو عمومی، همچنان به بازداشت، قتل و شکنجه نظامیان پیشین ادامه داده‌اند.

عبدالرئوف ارغندیوال، یک جنرال ارتش سابق با اشاره به نظامیان پیشین افغان که به ایران پناه برده‌اند، به اسوشیتدپرس گفت:‌ "آن‌ها نمی‌خواهند به جنگ بروند، اما چاره‌ای ندارند. آن‌ها از من می‌پرسند، به من راه حل بده. چه کار باید بکنیم؟ اگر به افغانستان برگردیم، طالبان ما را خواهند کشت."

اولین‌بار، افغانستان اینترنشنال به نقل از شماری از نیروهای امنیتی پیشین افغان گزارش داد که جمهوری اسلامی در حال ثبت‌نام نظامیان افغان در ایران برای استفاده از آن‌ها در جنگ اوکراین است. منابع گفتند که به نظامیان سابق افغان وعده شهروندی روسیه و معاش خوب در ازای حضور در جنگ اوکراین داده شده است.

به نقل از گزارش هیبت‌الله علیزی، رییس پیشین ستاد ارتش افغانستان می‌گوید که این تلاش‌ها به کمک یک فرمانده پیشین نیروهای ویژه ارتش که در روسیه زندگی می‌کرد و به زبان روسی مسلط است، صورت می‌گیرد.

آقای علیزی افزود که بیشتر تلاش‌های سربازگیری روسیه از نظامیان پیشین افغان در تهران و مشهد متمرکز است.

برادر یک نظامی پیشین که پیشنهاد روسیه مبنی‌بر رفتن به جنگ اوکراین را پذیرفته است، به اسوشیتدپرس گفت که تهدیدات موجود طالبان رد کردن این خواست را برای برادرش دشوار کرد.

او افزود که برادرش تا سه ماه پس از تسط طالبان پنهان بود و در خانه‌های اقارب‌شان مخفیانه زندگی می‌کرد. او تصریح کرد که تصمیم پذیرفتن پیشنهاد روسیه برای این نظامی پیشین آسان نبوده، ولی چاره‌ای جز این نداشته‌ است.

مشخص نیست که چه تعداد از نظامیان پیشین پیشنهاد روسیه را پذیرفته‌اند، ولی در این گزارش گفته شده است که حدود ۴۰۰ نظامی افغان دیگر در حال بررسی درخواست‌هایی که از طریق پیام‌رسان وتس‌اپ دریافت می‌کنند، هستند.

این در حالی است که به تازگی ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفت که ایالات متحده از گزارش‌ها در مورد استخدام نظامیان پیشین افغان آگاه است، اما نمی‌تواند آن را تایید کند. او افزود که کرملین وسیعاً به دنبال جذب جنگجویان است تا در "اوکراین بجنگند و کشته شوند."

هفته پیش مجله فارن پالیسی نیز در گزارشی گفت که روسیه کماندوهای ارتش سابق افغانستان را برای جنگ اوکراین استخدام می‌کند.

گفته می‌شود که حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار نفر از نیروهای قطعات خاص افغانستان از زمان واگذاری قدرت به طالبان در افغانستان جا مانده‌اند.

هزاران سرباز ارتش سابق افغانستان به سوی کشورهای همسایه و منطقه گریختند زیرا طالبان افراد وفادار به دولت پیشین را بازداشت کرده و صدها تن را کشته‌اند.

بحث روز
جهان‌نما
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید