حنیف اتمر تکرار کرد: این خطر وجود دارد که نظام فدرالی تبدیل به حکومت ملوک‌الطوایفی شود

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۱

حنیف اتمر به بازتاب گسترده سخنانش درباره نظام فدرالی واکنش نشان داد. آقای اتمر در رشته توییتی می‌گوید او نگفته که «نظام فدرالی به معنای ملوک‌الطوایفی است» بلکه اصل حرفش «دقیقا این بود که در شرایط کنونی کشور خطرِ این وجود دارد که نظام فدرالی به حکومت‌های ملوک الطوایفی بدل شود.»

حنیف اتمر تاکید کرده است که بعضی‌ها از مصاحبه او با تلویزیون ای‌بی‌ان برداشت نادرست کردند و بعضی‌ها عمدا می‌خواهند سوتفاهم ایجاد کنند.

سخنان آقای اتمر در خصوص نظام فدرالی در شبکه‌های اجتماعی واکنش‌های گسترده داشت.

عبدالطیف پدرام، رهبر کنگره ملی، مارشال عبدالرشید دوستم، رهبر حزب جنبش ملی و سرور دانش، رهبر حزب عدالت و آزادی از جمله سیاست‌مدارانی هستند که از نظام فدرالی حمایت می‌کنند.

حزب عدالت و آزادی بدون اسم بردن از حنیف اتمر در اعلامیه‌ای گفت که مقایسه نظام فدرالی به مثابه یک سیستم مدرن و کارآمد با نظام بدوی ملوک‌الطوایفی به یک شوخی خنده‌دار می‌ماند.

آقای اتمر می‌گوید خبرنگار تلویزیون ای‌بی‌ان «از من پرسید آیا نظام فدرالی را می‌خواهید گفتم، نه خیر. پرسید چرا، گفتم در لوی جرگه‌ تصویب قانون اساسی نمایندگان مردم نظام فدرالی را رد کردند و گفتند در شرایط فعلی خطرِ این وجود دارد که نظام فدرالی تبدیل به حکومت‌های ملوک‌الطوایفی گردد.»

آقای اتمر در این رشته توییت تاکید کرده «اصل کلام من دقیقا این بود که در شرایط کنونی کشور (در این قید زمانی) نیز خطرِ این وجود دارد که نظام فدرالی به حکومت‌های ملوک‌الطوایفی بدل شود.»

او افزوده است که افغانستان به نظام واحد دولتی نیاز دارد که صلاحیت‌های اداره عامه و حکومتداری در کابل محصور نماند. این سیاست‌مدار تصریح کرده است که تفویض صلاحیت‌ها به رده‌های پایین‌تر اداره عامه در افغانستان باعث تامین مشارکت واقعی مردم در امور حکومتداری، تقویت پاسخگوی نظام به مردم و از بین بردن فاصله میان مردم و حکومت می‌شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.