اردوغان خواستار برگزاری همه‌پرسی در مورد لغو ممنوعیت حجاب در ترکیه شد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۲

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه می‌گوید که برای لغو ممنوعیت حجاب و حمایت از خانواده، باید قانون اساسی ترکیه تعدیل شود و حاضر است برای این مساله همه‌پرسی برگزار کند.

مخالفان اردوغان طرح این بحث را «فرصت‌طلبانه» و برای جبران کاهش محبوبیت سیاسی اردوغان دانسته اند.

رویترز گزارش داد که ممنوعیت حجاب در ادارات دولتی که روزگاری موضوع خیلی حاد سیاسی بود، حامیان خود را از دست داده است. از جمله، کمال کلیچدر اوغلو، رهبر حزب سکولار جمهوری خلق ترکیه که مخالف پوشیدن حجاب در پارلمان و ادارات دولتی بود، از قانونی شدن حق پوشیدن حجاب حمایت کرده است.

وقتی او در اوایل ماه اکتوبر قانونی را در این رابطه پیشنهاد کرد، اردوغان موضوع را حل‌شده خواند. حالا اما خود اردوغان این طرح را به رای‌گیری می‌گذارد.

لایحه حق حجاب به پارلمان تقدیم شده است و نیازمند حمایت ۳۶۰ نماینده مجلس، از مجموع ۶۰۰ نماینده است.

اردوغان گفت برای تصویب این لایحه، «ما حاضر هستیم اقدامات دیگر از جمله برگزاری همه‌پرسی را روی دست بگیریم.»

اردوغان فراتر از حجاب می‌خواهد یک سلسله اصلاحات دیگر نیز در قانون اساسی بیاورد که به گفته مخالفان حمله به ارزش‌های لیبرال در جامعه ترکیه است.

او روز دوشنبه تعدیلات در قانون اساسی را در راستای حمایت از خانواده دانست. چون، به گفته او، در حال حاضر «روابط مشروع میان زن و مرد استهزا می شود. برعکس، روابط نامشروع، غیر اخلاقی و منحرفانه قصداً ترغیب می‌گردد.»

حزب سکولار جمهوری خلق، بزرگترین حزب مخالف حکومت، روز چهارشنبه پس از گفتگو با حزب عدالت و توسعه گفت که مخالف تعدیل قانون اساسی است.

خبرها
بحث روز
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید