سازمان ملل: بیش از ۱۴ هزار نفر در جریان اعتراضات ضد حکومتی در ایران دستگیر شده‌اند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۲

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل برای ایران، در نشست ویژه شورای امنیت برای این کشور گفت که تاکنون بیش از ۱۴ هزار نفر در جریان خیزش‌های مردمی علیه جمهوری اسلامی بازداشت شده‌اند.

به گفته جاوید رحمان، ۲۲۷ نفر در اعتراضات مردمی توسط نیروهای امنیتی رژیم ایران کشته شده‌اند.

آقای رحمان گفت که طی شش هفته گذشته، هزاران مرد، زن و کودک دستگیر شده‌اند که شامل مدافعان حقوق بشر، دانشجویان، وکلا، روزنامه‌نگاران و فعالان جامعه مدنی می‌شود.

به گزارش سی‌ان‌ان، این مقام سازمان ملل همچنین در سخنرانی خود به تصمیم ایران برای برگزاری محکمه علنی یک هزار نفری که در ارتباط با اعتراضات جاری دستگیر شده‌اند اشاره کرد و خاطر نشان کرد که برخی از اتهامات مجازات اعدام دارند.

رسانه‌های دولتی ایران گزارش دادند که تاکنون یک هزار نفر که متهم به شرکت در اعتراض‌ها بوده‌اند دستگیر شده‌اند و محاکمه شماری از آنان نیز آغاز شده است.

اعتراضات ضد حکومتی در ایران با کشته شدن مهسا امینی زن ۲۲ ساله کرد ایرانی در اواسط ماه سنبله در بازداشتگاه گشت ارشاد، شعله‌ور شد.

از آن زمان، اعتراضات در سراسر ایران حول طیفی از نارضایتی‌ها از رژیم حاکم ایران در شهرهای مختلف ایران ادامه داشته است.

فعالان و کارشناسان، اعتراضات را به عنوان یک قیام ملی و یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های جمهوری اسلامی از زمان شکل‌گیری آن توصیف می‌کنند.

سی‌ان‌ان به نقل از رهام الوندی، استاد تاریخ در دانشکده اقتصاد لندن نوشته است: «این اعتراضی برای اصلاحات نیست. این قیامی است که خواستار پایان جمهوری اسلامی است. این چیزی کاملا متفاوت با آنچه قبلا دیده‌ایم است.»

جهان‌نما
خبرها
کلکین

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید