ظریفه یعقوبی در بازداشت طالبان؛ یوناما می‌گوید با طالبان تماس گرفته است

جمعه ۱۴۰۱/۰۸/۱۳

یک روز پس از بازداشت فعالان حقوق زنان توسط طالبان، یوناما می‌گوید درباره بازداشت ظریفه یعقوبی و چهار تن دیگر از همکاران او با طالبان تماس گرفته است. یوناما روز جمعه سیزدهم عقرب، در توییتی نوشت که همه افغان‌ها فارغ از ترس، حق تجمع مسالمت‌آمیز، آزادی بیان و ابراز عقیده را دارند.

افراد طالبان دیروز پنجشنبه، ظریفه یعقوبی از فعالان حقوق زنان و شماری دیگر از همکاران او را در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی در دشت‌برچی کابل بازداشت کردند.

ظریفه یعقوبی و شماری از زنان دیروز با برگزاری کنفرانس خبری می‌خواستند موجودیت "جنبش زنان افغانستان برای برابری" را اعلام کنند.

منابع روز گذشته به افغانستان اینترنشنال گفتند که طالبان ابتدا مانع برگزاری کنفرانس مطبوعاتی زنان شدند اما پس از آن زنان به کار شان ادامه داند، حدود 60 تن از افراد طالبان از نهادهای مختلف از جمله از استخبارات این گروه به محل کنفرانس هجوم آوردند.

به گفته منابع، افراد طالبان موبایل همه شرکت کنندگان این کنفرانس را بازرسی کردند و کسانی که تلفن‌های خود را نمی‌دادند مورد لت و کوب قرار گرفتند. به گفته آنها، طالبان تمام عکس‌ها و ویدیوها را از موبایل‌های اشتراک کنندگان حذف و تلفن‌های شماری از افراد را با خود بردند.

بازداشت ظریفه یعقوبی و همکار او از سوی طالبان با واکنش‌های فعالان حقوق بشر مواجه شده است.

مدافعان حقوق بشر می‌گویند طالبان با گذشت هر روز فشار و محدودیت بر زنان را افزایش داده‌اند.

خبرها
جهان‌نما
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید