طنز سیاسی؛ توییتر شش نشان جدید برای افغانستان ساخت

جمعه ۱۴۰۱/۰۸/۱۳

ایلان ماسک، صاحب ذوق‌زده توییتر اعلام کرد که در کنار تیک آبی، شش تیک دیگر ساخته است که فقط به شهروندان متشخص افغانستان می‌دهد. او گفته است که برای گذاشتن این نشان‌ها کنار نام شخصیتهای افغانستان پولی نمی‌گیرد اما مردم افغانستان گفته‌اند: خواهش می‌کنیم! تو فقط بگذار، حسابش با ما.

نشان فرار
نشان آبی فرار مخصوص اشرف غنی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان است که به تاریخ ۱۵ اگست ۲۰۲۱ به یک سفر خارجی رفت و دیگر برنگشت. هرچند این نشان ملکیت حقوقی آقای غنی است اما توییتر گفته است که در آینده هر مقامی از هر کشور فرار کند تیک نشان غنی می‌گیرد و آن‌ها مکلف خواهند بود ماهانه به آقای غنی هشت دالر بدهند.

نشان پُف
این نشان مخصوص عطامحمد نور، امپراطور حقیقی قبلی و امپراطور مجازی کنونی شمال است. به علت متقاضی زیاد، ایلان ماسک گفته است که در اعطای نشان پف صرفه‌جویی خواهد کرد زیرا جنرالان زیادی گفته‌اند که بعد از عید فطر افغانستان را از چنگ جنرال باجوه آزاد می‌کنند. توییتر گفته است: «ایقه نشان نداریم.»

نشان ریش
این نشان با پس زمینه قهوه‌ای به آن‌دسته از مقامات حکومت قبلی داده می‌شود که متهم به فساد بودند و حالا به دعوت کمیسیون طالبان به کشور برمی‌گردند. توییتر در مورد اینکه چرا پس زمینه این نشان قهوه‌ای است چیزی نگفته است اما به نظر می‌رسد این رنگ با پول‌هایی که از مردم افغانستان دزدیده و خورده شده هم‌خوانی دارد.

نشان چهار زن
نشان چهار زن قرار بود به محمد محقق داده شود اما از آنجا که او فعلاً در توییتر کمتر فعال است و به جایش رهبران طالبان فعالیت‌شان را بیشتر کرده‌اند، به آن‌ها تفویض خواهد شد. گزارش می‌شود که تمام رهبران و مقامات طالبان درخواست این نشان را کرده‌اند. یک سخنگوی طالبان حتی گفته است که اگر امکان داشته باشد به دست یکی از زن‌ها بیل یا دسته بیل داده شود اما ایلان ماسک این خواسته را نپذیرفته است. ایلان ماسک در توییتر نوشت: «تو بیخی عادت کردی ولا. اینجا توییتر است، مدرسه نیست.»

نشان اجازه نمی‌دهم
این نشان مخصوص حنیف اتمر طراحی شده است زیرا او اجازه نمی‌دهد مردم افغانستان در مورد نوع حکومتی که دوست دارند تصمیم بگیرند. توییتر گفته است: «خودت صاحب افغانستانی. هر چه تو بگویی همان خواهد شد. چکه پرتم؟ کتش نان می‌خوری یا برنج؟»

نشان گلابی با نکتایی طلایی
این نشان رنگی و گل‌گلی معلوم نیست برای چه کسی ساخته شده است. توییتر احتمالا می‌خواهد این نشان را به کسانی بدهد که صبر استراتژیک دارند و بیست سال صبر کردند تا «آن روی دیگر» خود را نشان بدهند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

هری ترومن
جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها