عبدالله عاملان تخریب سنگ آرامگاه احمدشاه مسعود را "افراد شرور و غیرمسئول" خواند

شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۴

عبدالله عبدالله، تخریب سنگ آرامگاه احمدشاه مسعود، فرمانده فقید جبهه مقاومت ملی ضد طالبان را‌ محکوم کرد و عاملان آنرا "افراد شرور و غیرمسئول" خواند.

رئیس پیشین شورای عالی مصالحه در فیسبوکش نوشته است چنین رفتاری "سبب افزایش نفرت و انزجار در مقابل مرتکبین آن می‌گردد."

روز جمعه، ۱۳ عقرب تصاویری به افغانستان اینترنشنال رسید که نشان می‌داد سنگ آرامگاه احمدشاه مسعود، بار دیگر تخریب شده است.

آقای عبدالله روز شنبه در یادداشتی نوشته است: "بی‌حرمتی به مجاهدین و شخصیت‌هایی که در قلب مردم افغانستان جا دارند، نه تنها باعث کاهش محبوبیت آنان نمی‌شود، بلکه سبب افزایش نفرت و انزجار در مقابل مرتکبین آن می‌گردد."

او از طالبان خواسته است که "عوامل این فتنه‌ها را شناسایی و در جهت تنبیه آنان، جداً اقدام نمایند."

رییس پیشین شورای عالی مصالحه افغانستان از رفتار خشونت‌آمیز طالبان اخیراً‌ در برابر معترضان زن در دانشگاه بدخشان و کابل نیز انتقاد کرده است.

او گفته است: "در روزهای اخیر همچنان ویدیوهایی از برخورد خشن و لت‌و‌کوب دانش‌‌آموزان دختر از سوی افراد مسلح در دانشگاه بدخشان و زنان معترض در کابل به نشر رسید که مایه تأسف است."

شماری از دانشجویان دختر دانشگاه بدخشان هفته پیش، ۸ عقرب،‌ با شعار "آموزش حق ماست" در برابر دروازه این دانشگاه دست به اعتراض زدند.

براساس ادعای معترضان و تصاویری که از تظاهرات منتشر شد، طالبان معترضان را لت‌وکوب و متفرق کردند.

در کابل نیز دو روز پیش شماری از زنان هنگام اعلام موجودیت یک حرکت جدید اعتراضی سرکوب و بازداشت شدند. پنج تن از این معترضان اکنون در بند طالبان به سر می‌برند.

آقای عبدالله تاکید کرده است که احترام به بزرگان، شخصیت‌های ملی شناخته‌شده اقوام و احترام به زنان، "جز عنعنات پسندیده مردم افغانستان است و عدم رعایت آن باعث ایجاد تفرقه و بدبینی میان مردم کشور می‌گردد."

در همین حال، عبدرب‌الرسول سیاف، فرمانده سابق جهادی نیز تخریب سنگ آرامگاه احمدشاه مسعود را محکوم کرده و آن را "یک عمل زشت و خلاف آموزه‌های دینی" دانسته است.

آقای سیاف روز شنبه، ۱۴ عقرب، در فیسبوکش نوشته است: "اهانت به آرامگاه قهرمان ملی کشور نه تنها که یک عمل زشت و خلاف آموزه‌های دینی است، بلکه تجاوز صریح بر حریم ارزش‌های انسانی و دریدن پرده مروت و ضربه مهلک و خطرناک بر پیکر وحدت ملی کشور پنداشته می‌شود."

پیش از این دست‌کم دو بار سنگ مزار فرمانده ایتلاف ضدطالبان تخریب شده است.

طالبان در مورد اخیر تاکنون اظهار نظر نکرده‌اند.

شماری از شهروندان پس از این رویدادها واکنش تند نشان داده‌اند و چنین رفتاری "قومی" خوانده‌اند.

در حکومت پیشین، آرامگاه احمدشاه مسعود از سوی نیروهای امنیتی محافظت می‌شد. با تسلط طالبان بر افغانستان، افراد طالبان در آرامگاه او مستقر شدند.

احمدشاه مسعود، وزیر دفاع سابق افغانستان یکی از مخالفان سرسخت طالبان بود. گروه طالبان در دور اول رژیم خود به دلیل مقاومت احمدشاه مسعود نتوانست ولایت پنجشیر را تصرف کند.

جهان‌نما
خبرها
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید