ایران تائید کرد که تعدادی پهپاد در اختیار روسیه قرار داده است. به گزارش خبرگزاری ایسنا، حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه ایران روز شنبه ۱۴ عقرب، گفت: «ما مقدار معدودی پهپاد، ماه‌ها قبل از جنگ اوکراین در اختیار روسیه قرار دادیم.»

حسین امیر عبداللهیان گفت که تهران و کیف در حال رایزنی درباره مستندات استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین هستند اما این گفتگوها تاکنون به نتیجه خاصی نرسیدند.

اوکراین در هفته‌های اخیر بارها از حملات روسیه با استفاده از پهپادهای شاهد-۱۳۶ ایران به شهرهایش خبر داده بود.

جمهوری اسلامی ایران بارها تامین تسلیحات نظامی به روسیه را انکار کرده بود.

به گفته وزارت دفاع اوکراین، این پهپادهای ایرانی در حالت جدا شده ارسال و پس از ورود به روسیه، نصب و رنگ‌آمیزی شده و علامت‌های روسی روی آن نصب می‌شود.

در همین حال وزارت خارجه امریکا گفته که به دلیل حمایت نظامی جمهوری اسلامی از روسیه در جنگ اوکراینن تحریم‌های بیشتری را علیه ایران اعمال خواهد کرد.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه امریکا روز جمعه ۱۳ عقرب در یک نشست خبری در شهر مونستر آلمان گفت: پهپادهایی که ایران به روسیه داده شهروندان غیرنظامی اوکراین را می‌کشند و زیرساخت‌های غیر نظامی این کشور را تخریب می‌کنند.

وزیر خارجه آمریکا افزود: «پرسنل نظامی ایران نیز در کریمه به روسیه در انجام این حمله‌های وحشیانه کمک می‌کنند..»

روزنامه فرانسوی فیگارو نیز به نقل از انستیتوت اطلاعاتی امنیتی صوفان گزارش داد که صدها پهپاد موسوم به شاهد و مهاجر را که دارای موتور اتریشی هستند، در اختیار روسیه قرار داده است.

افزون بر این گروه اطلاعاتی می‌گوید که ایران صدها موشک سطح به سطح موسوم به فتح و ذوالفقار را با قدرت پرتاب ۳۰۰ تا ۷۰۰ کیلومتر را برای روسیه فراهم کرده است.

خبرها
بحث روز
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید