وزیر داخله پاکستان اتهام دست داشتن مقامات در ترور نافرجام عمران خان را "مایه تاسف" خواند

شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۴

وزیر داخله پاکستان اظهارات عمران خان درباره پیوند سه مقام ارشد این کشور با طرح ترور او را "مایه تاسف" خواند و تاکید کرد که چنین رفتاری به نفع دموکراسی نیست.

آقای خان نخست‌وزیر، وزیر داخله و یک مقام ارشد استخبارات را متهم کرده است که در حمله روز پنجشنبه بر جان او دست داشته‌اند.

رانا ثناالله اظهارات بدون مدرک عمران خان مبنی‌بر متهم دانستن او، نخست وزیر و جنرال فیصل نصیر، مقام ارشد استخبارات پاکستان در این حمله، "مایه تاسف" است.

آقای ثناالله افزود که عمران خان از زمان اعتراضات سال ۲۰۱۴ از زبان مشابه استفاده می کرد و چنین رفتاری "به نفع دموکراسی نیست."

وزیر داخله پاکستان تاکید کرد که حزب او، مسلم لیگ پاکستان، عمران خان را به عنوان "رقیب سیاسی خود می‌داند، نه دشمن."

به نقل از روزنامه پاکستانی دان، وزیر داخله پاکستان تاکید کرد که ویدیوی دوم اعترافات متهم در این سوءقصد نشان می‌دهد که او از سوی افراط‌گرایان تلقین شده است.

آقای ثناالله گفت: "دلایلی که متهم برای اقدام خود بیان می‌کند بسیار نگران‌کننده و خطرناک است. در گذشته نیز چنین ادعاهایی مطرح شده بود. و پس از پخش شدن این ویدیو، این امکان وجود دارد که چنین به روایت‌هایی دامن بزند و افراط‌‌گرایان مذهبی بیشتری را جسور کند."

او گفت گزارش‌ها از تهدیدهایی متوجه جان عمران خان، قبلاً نیز رسیده بود، ولی "به سادگی نادیده گرفته شد."

پیش از این نیز پس از حمله به عمران خان، شماری از مقامات حزب تحریک پاکستان، نخست وزیر، وزیر داخله و یک مقام ارشد استخبارات این کشور را متهم به دست داشتن در این سوءقصد کرده بودند.

در همین حال، یک مشاور نخست وزیر پاکستان نیز ادعاهای عمران را "اظهارات ناپخته" خوانده است. قمر زمان کایرا، در یک نشست خبری گفت که رهبری حزب تحریک انصاف به طور مداوم بیانیه‌های "ناپخته" علیه سیاستمداران و همچنین نهادهای دولتی صادر می‌کند.

آقای کایرا افزود: "تنها مقصر دانستن نخست‌وزیر، وزیر داخله و افسر ارشد برای این حمله، بی‌مسئولیتی است. حداقل اجازه دهید گزارش تحقیق بیاید یا اگر مدرکی دارید، لطفاً آن را نیز در معرض دید عموم قرار دهید، اما صرف اظهارات تحریک‌آمیز برای سیستم و کشور خوب نبود."

استخبارات پاکستان نیز ادعای دست داشتن یک مقام ارشد این نهاد را در حمله به عمران خان، "بی‌اساس" عنوان کرده است.

این سازمان به سی‌ان‌ان در مورد ادعاهای عمران خان گفت که "از همین ابتدا تلاشی است برای پیش‌داوری در مورد تحقیقات" و افزود که استخبارات پاکستان قبلاً در مورد تهدیدات متوجه عمران خان به دولت فدرال این کشور اطلاع داده بود.

عمران می‌گوید که به اعتراضات برمی‌گردد

نخست‌وزیر سابق پاکستان، روز جمعه برای نخستین بار پس انجام سوءقصد به او در سخنرانی‌اش تاکید کرد که پس از بهبودی‌اش اعتراضات را ادامه می‌دهد.

آقای خان افزود که در حمله به او، یک نفر کشته و یازده نفر دیگر زخمی شدند.

عمران خان روز پنجشنبه در جریان راهپیمایی علیه حکومت پاکستان در شهر وزیرآباد ایالت پنجات از سوی فردی مورد حمله مسلحانه قرار گرفت و از ناحیه پا زخمی شد.

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید