پیشوای کلیسای کاتولیک: جامعه‌ای که توانایی زنان را نادیده می‌گیرد، پیشرفت نمی‌کند

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۵

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان روز یکشنبه گفت زنانی را که در مقام‌های اداری و مالی واتیکان منصوب کرده، مدیران بهتر از همکاران مرد شان هستند.

او افزود جامعه‌ای که به زنان نقش‌های بزرگتر نمی‌دهد، پیشرفت نمی‌کند.

او «برتری‌طلبی مردسالار» در کشورهای جهان را محکوم کرد.

پاپ پس از یک سفر ۴ روزه از بحرین باز می گشت. او در مسیر روم به خبرنگاران گفت هر بار که به یک زن در واتیکان منصبی داده شده، وضعیت را بهتر ساخته است.

او از رافائلا پترینی، معاون والی شهر واتیکان که حدود ۲۰۰۰ کارمند را مدیریت می‌کند، به عنوان نمونه یاد کرد. پاپ گفت که از پارسال که رافائلا به این سمت منصوب شده، اوضاع شهر به مراتب بهتر شده است.

پاپ فرانسیس به سوالی در مورد زنان در ایران پاسخی نداد که فعلاً در صف نخست اعتراض‌ها علیه حکومت مذهبی جمهوری اسلامی قرار دارند. او در عوض در مورد نقش کلی زنان صحبت کرد.

پاپ در مورد پنج زنی که در بخش نظارت بر امور مالی واتیکان مقرر شده اند، گفت: «این یک انقلاب است، زیرا زنان می‌دانند که چگونه راه درست را برای پیشرفت پیدا کنند.»

بالاترین مقام کلیسای مسیحی از «برتری‌طلبی مردسالار» گسترده در کشورهای جهان انتقاد کرد و گفت: «زن یک هدیه است. خداوند زن را به عنوان بازیچه مرد نیافرید. جامعه‌ای که ظرفیت این را نداشته باشد [تا به زنان نقش بزرگتری بدهد] پیشرفت نخواهد کرد.»

خبرها
تصمیم‌های بزرگ ۲۰۲۰
بحث روز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید