سازمان ملل: زمین هشت سال گرمی بی‌سابقه را پشت سر گذراند

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۶

در تازه‌ترین گزارش اقلیمی که یکشنبه از سوی دفتر آب‌وهوای ملل متحد نشر شد آمده است که دنیا در هشت سال گذشته گرمترین سال‌های که تا حال ثبت شده را تجربه کرده است.

در این گزارش هشدار داده شده که محدود کردن افزایش دما به ۱.۵ درجه برای جلوگیری از فاجعه اقلیمی، «بسیار سخت» شده است.

انتونیو گوترش، سرمنشی سازمان ملل این وضعیت را «نشانه اضطراب» خواند.

همزمان با گشایش اجلاس آب‌وهوایی در شرم‌الشیخ مصر، سازمان جهانی هواشناسی اعلام کرد که شتاب امواج گرما، ذوب یخچال‌های طبیعی و باران‌های سیل‌آسا موجب بلایای طبیعی شده است.

در شرم‌الشیخ نمایندگان نزدیک به ۲۰۰ کشور گردهم آمده‌اند تا در مورد چگونگی محدود کردن افزایش دما تا ۱.۵ درجه صحبت کنند. عده‌ای از دانشمندان اکنون این هدف را دست نیافتنی می‌خوانند.

در گزارش سازمان ملل آمده است که زمین از اواخر قرن نوزدهم تا حال بیش از ۱.۱ درجه گرمتر شده است. تقریباً نیمی از این تغییرات در ۳۰ سال گذشته رخ داده است که خود بیانگر بحرانی‌شدن وضعیت است.

پتری تالاس، رئیس سازمان جهانی هواشناسی به الجزیره گفت: «همه نشانه‌های اقلیمی منفی است. ما رکورد قبلی را در غلظت گازهای گلخانه‌ای، کاربن دی آکسید، متان و نتروژن اکسید شکستیم. اینکه ما شروع به دیدن تاثیرات اقلیمی در سراسر جهان کرده‌ایم خود زنگ هشداریست. دلیل برگزاری کنفرانس نیز همین است.»

این گزارش هشدار داد که در سال ۲۰۲۲، بیش از ۵۰ درصد از سطح اقیانوس حداقل یک موج گرمای دریایی را تجربه کرده است. افزایش سطح دریاها نیز در ۳۰ سال گذشته دو برابر شده است زیرا یخ‌ها و یخچال‌های طبیعی با سرعت ذوب شدند.

این پدیده ده‌ها میلیون نفر را که در مناطق کم ارتفاع ساحلی زندگی می‌کنند تهدید می‌کند.

خبرها
خبرها
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید