واشنگتن پست: کاخ سفید به دنبال بهبود رابطه با ریاض با توجه به منافع امنیتی دو کشور است

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۶

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی نوشت که پس از بالا گرفتن تنش میان عربستان و امریکا بخاطر تصمیم اوپک جهت کاهش تولید نفت، واشنگتن به رغم اختلاف روی این مساله، می‌خواهد رابطه خوبی با ریاض داشته باشد.

یک مقام امریکایی گفت که به علت منافع گسترده، گسستی در روابط دو کشور به وجود نیامده.

پس از آنکه اوپک پلاس تصمیم گرفت تولید نفت را حدود دو میلیون بشکه در روز کاهش می‌دهد، امریکا عربستان را مقصر این تصمیم دانست و این کشور را متهم کرد که در حمایت از روسیه، سعی دارد قیمت نفت را بالا ببرد. واشنگتن بدین باور بود که بالا رفتن قیمت نفت به نحوی انداختن پول در کیسه ته‌کشیده روسیه است که در حال حاضر درگیر جنگ در اوکراین است.

ریاض این اتهامات را رد کرد. اما مقامات امریکایی، مخصوصاً سناتوران دموکرات از رئیس‌جمهور بایدن خواستند تا عربستان را توبیخ کند. سناتور ریچارد بلومنتال در این مورد گفت: «عربستان باید سر عقل بیاید.» بعضی از قانون‌گذاران دیگر حتی گفتند که بایدن باید تمام عساکر امریکایی را از عربستان خارج کند و قراردادهای فروش سلاح به این کشور را لغو کند.

به نظر می‌آید که به رغم رد و بدل شدن اتهامات و انتقادات، واشنگتن و ریاض با توجه به منافع مشترک مواضع انتقادی خود را نرمتر کرده اند. یک مقام امریکا به واشنگتن پست گفت: «آیا گسستی در روابط دو کشور رخ داده است؟ نه. ما اختلافات اساسی روی وضعیت بازار نفت و اقتصاد جهانی داشتیم. اما، نباید فراموش کرد که در این رابطه پای منافع زیادی در میان است.»

این مقام امریکایی گفت که عربستان در این چند هفته نشان داد که گرایش به سوی روسیه پیدا نکرده است.

عربستان قبلاً برای نشان دادن حسن نیت به امریکا، از قطعنامه ملل متحد که الحاق چهار منطقه اوکراین به روسیه را محکوم می‌کرد، حمایت کرد. درضمن، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان به رئیس‌جمهور زلنسکی زنگ زد و کمک بشردوستانه ۴۰۰ میلیون دالری را برای اوکراین اعلام کرد.

یک مقام ارشد دیگر امریکایی که واشنگتن پست بخاطر حساسیت موضوع نامی از او نبرده، گفت که امریکا نارضایتی خود را ابراز کرد و تاثیر آن را نیز دید. عربستان نیز «به شیوه‌ای سازنده» از خود واکنش نشان داده است.

با این حال، انتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا در صحبتش با تلویزیون بلومبرگ نیوز ضمن «مثبت» خواندن رای عربستان در محکومیت به الحاق مناطق اوکراین به روسیه گفت که امریکا توقع دارد پس از وضع تحریم اتحادیه اروپا علیه نفت روسی که از ماه آینده به اجرا درمی‌آید، عربستان نگذارد عرضه نفت در برابر تقاضای جهانی منجر به بحران و افزایش قیمت‌ها شود.
عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان بدون اینکه علناً از موضع امریکا حمایت کند گفت: «هر کسی از ما [نفت] بخواهد برایش تهیه می‌کنیم.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها