وزیر دفاع اسرائیل: نتانیاهو در حمله به تاسیسات اتومی ایران دقت به خرج دهد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۸

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل گفت اسرائیل ظرفیت حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران را دارد، اما از بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر جدید خواست که با دقت در این مورد تصمیم بگیرد.

یک عضو پارلمان اسرائیل نیز گفت که در صورت شکست تلاش‌های دیپلوماتیک، احتمال حمله به تاسیسات اتومی ایران بالاست.

اسرائیل بارها تهدید کرده است که در صورت بی‌نتیجه ماندن تلاش‌های دیپلوماتیک امریکا برای جلوگیری از دسترسی ایران به سلاح اتومی، به این کشور حمله خواهد کرد.

قبل از این اسرائیل با عملیات‌های مخفی در تاسیسات اتومی ایران خرابکاری کرده و مقامات و دانشمندان ایرانی شاغل در برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی را ترور کرده است. تل‌آویو امیدوار بود که با این اقدامات روند پیشرفت برنامه اتومی را کُند یا متوقف کند.

به گزارش روزنامه اسرائیلی جروزالم پست، گانتز گفت: «اسرائیل توانایی اقدام در برابر ایران را دارد. ما از آمادگی‌ها، توانایی‌های لازم و برنامه‌ریزی‌ بلندت مدت برخوردار هستیم.»

گانتز افزود: «ما باید برای این حمله محتمل آماده باشیم و قبل از این که دستورش صادر شود، طرح حمله را با دقت بررسی کنیم.»

جمهوری اسلامی سال‌ها شعار نابودی اسرائیل را سر داده است و اسرائیل با توجه به این شعارها برنامه هسته‌ای این کشور را تهدیدی حیاتی برای خود به حساب می‌آورد.

کشورهای غربی تلاش دارند که در چارچوب توافقات هسته‌ای مانع از دستیابی ایران به جنگ افزارهای هسته‌ای شوند و احتمال درگیری میان تهران و تل‌آویو را کاهش بخشند.

در همین حال، زاچی هنگبی، نماینده پارلمان و عضو حزب بنیامین نتانیاهو، گفت اگر مذاکرات امریکا برای احیای برجام شکست بخورد، نخست‌وزیر کشور احتمالا دستور حمله را صادر خواهد کرد.

او گفت: «بنا بر ارزیابی من، او تاسیسات اتومی ایران را از میان خواهد برد. چاره ای نیست، باید کسی رهبری این کار را به دست بگیرد و او کسی جز نتانیاهو نخواهد بود.»