مجمع عمومی سازمان ملل به طالبان: بدون رعایت حقوق بشر به رسمیت شناخته نمی‌شوید

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۹

مجمع عمومی سازمان ملل روز چهارشنبه قطعنامه‌ای را در مورد افغانستان تصویب کرد.

در این قطعنامه این پیام به طالبان داده شده که اگر حقوق بشر، حقوق زنان و دختران و حقوق اقلیت‌ها را رعایت نکند، به رسمیت شناخته نخواهد شد.

روسیه و چین لحن این قطعنامه را «نامتعادل» خواندند.

این قطعنامه با حمایت ۱۱۶ کشور تصویب شد. در آنجا نسبت به وضعیت وخیم اقتصادی، بشری، تداوم خشونت‌ها و حضور گروه‌های تروریستی در افغانستان پس از تسلط طالبان، ابراز نگرانی شده است.

چین و روسیه ضمن عدم حمایت از قطعنامه، از امریکا خواستند تا پول‌های منجمد بانک مرکزی افغانستان را آزاد کند و در مورد جرایم نیروهای خارجی در این کشور تحقیقات انجام دهد.

در این قطعنامه کشورهای جهان از طالبان خواستند تا به زنان و دختران افغانستان حق مشارکت واقعی در تمام امور زندگی بدهد. این کشورها نگرانی خود را در رابطه به وضعیت کنونی زنان، مخصوصاً بسته ماندن مکاتب دخترانه، اقتصاد و فرصت‌های کاری ابراز کردند.

آنتیه لندرتسی، سفیر آلمان در ملل متحد گفت: «این قطعنامه یک فراخوان صریح برای احترام گذاشتن، حفاظت و رعایت حقوق بشر، تشکیل یک حکومت فراگیر و مبارزه با تروریزم است. پیام آشکار این قطعنامه این است که بدون [رعایت مسائل فوق] رابطه‌ها عادی نمی‌شود و به رسمیت شناخته نمی‌شوید. تعامل با طالبان بر اساس ارزش‌ها محدود باقی می‌ماند.»

این قطعنامه در حالی خواستار تغییر سیاست طالبان در برابر زنان افغانستان شده که این گروه به تازگی ورود زنان به پارک‌ها و باشگاه‌های ورزشی را ممنوع کرد.

پیش از این ریچارد بنت، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل از حذف زنان افغان از عرصه های اجتماعی توسط طالبان انتقاد کرده بود.

طالبان معمولا درخواست‌های کشورهای جهان در مورد زنان افغانستان را دخالت در امور داخلی عنوان می‌کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
خبرها
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.