گزارشگران بدون مرز:جمهوری اسلامی با تهدید ایران اینترنشنال رسانه‌های خارجی را سرکوب می‌کند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۹

گزارشگران بدون مرز می‌گوید دولت ایران با اتهام بر الهام افکاری، خواهر نوید افکاری به عنوان «عوامل» ایران اینترنشنال، این شبکه را هدف قرار داده و به سرکوب رسانه‌های خارجی ادامه می‌دهد.

خانم افکاری به اتهام همکاری با این رسانه و نقش داشتن در اعتراضات اخیر در بازداشت بسر می‌برد.

ارتباط با مدیران برخی «شبکه‌های معاند و چهره‌های مخالف نظام» نیز از اتهام‌هایی است که علیه الهام افکاری مطرح شده است.

شبکه ایران اینترنشنال می‌گوید که این رسانه به طور قاطعانه ادعای جمهوری اسلامی ایران مبنی بر کار یا همکاری الهام افکاری با این شبکه را رد می‌کند.

این شبکه با نشر توییتی گفت: «ما متاسف هستیم که الجزیره پلس و رویترز دروغ‌های محض جمهوری اسلامی را در گزارش‌های خود درباره دستگیری الهام افکاری تکرار می‌کنند.»

شبکه تلویزیونی «ایران اینترنشنال» پیشتر از تهدید سپاه پاسداران علیه دو خبرنگار ایرانی‌ـ بریتانیایی خود و خانواده‌های آن‌ها خبر داده بود.

سازمان گزارشگران بدون مرز می‌گوید که با رسانه‌هایی که برای گزارش‌دهی با حملات ناعادلانه مواجه هستند، می‌ایستد.

رسانه‌های جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه ۱۹ عقرب گزارش دادند که خانم افکاری «حین فرار از کشور» توسط اداره اطلاعات شهر شیراز بازداشت شده ولی به گفته گروه‌های ناظر که حوادث اخیر ایران را رصد می‌کنند، خانم افکاری در شهر شیراز دستگیر شده است.

الهام افکاری برادر نوید، کشتی‌گیر ملی‌پوش است که در سنبله ۱۳۹۹ به اتهام قتل عمد در جریان اعتراضات اسد ۹۷ اعدام شد. او در دفاع از خود بارها این اتهام را رد کرده بود و گفته بود که زیر شکنجه مجبور به اعتراف اجباری شده بود.

اعدام او واکنش‌های گسترده‌ای را از سوی نهادهای حقوق بشری و ایرانیان داخل و خارج از کشور به دنبال داشت.

در پی افشای عملیات نهادهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی علیه ایران‌ اینترنشنال در خاک بریتانیا، اسماعیل خطیب، وزیر اطلاعات ایران تلویزیون ایران اینترنشنال را یک «سازمان تروریستی» خواند.

وزیر اطلاعات ایران گفت: «من بعد، هر نوع ارتباط با این سازمان تروریستی به‌ عنوان ورود به حوزه تروریستی و تهدید امنیت ملی تلقی خواهد شد.»

او همچنین گفت که عوامل و مرتبطین با این شبکه تحت تعقیب خواهند بود.

جهان‌نما
خبرها
گفت‌وگوی ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید