حرکت خودجوش زنان افغانستان: طالبان فرحت پوپلزی را بدون هیچ جرمی محاکمه می‌کند

جمعه ۱۴۰۱/۰۸/۲۰

به دنبال بازداشت فرحت پوپلزی توسط طالبان، حرکت خودجوش زنان مبارز افغانستان با نشر اعلامیه‌ای می‌گوید طالبان این زن معترض را بدون ارتکاب هیچ جرم محاکمه می‌کند.

حرکت خودجوش زنان مبارز می‌گوید فرحت پوپلزی عضو و بنیانگذار این نهاد مدنی است که توسط طالبان بازداشت شده است.

حرکت خودجوش زنان مبارز افغانستان روز جمعه بیستم عقرب، در اعلامیه «تهدید، تعقیب، گروگان‌گیری، شکنجه و ناپدید شدن دختران معترض، توسط گروه طالبان» را محکوم کرده است. این نهاد بازداشت و شکنجه زنان معترض را «عمل غیر قانونی، خلاف ارزش‌های حقوق بشری و اصول انسانی» دانسته است.

پیشتر منابع به افغانستان اینترنشنال گفتند که استخبارات طالبان سه‌شنبه شب هفته جاری، فرحت پوپلزی را در کابل بازداشت کرده‌اند.

با گذشت چندین روز از بازداشت این زن معترض، مقامات طالبان تاکنون در این مورد اظهارنظر نکرده‌اند.

حرکت خودجوش زنان مبارز افغانستان در این اعلامیه می‌گوید پس از «واگذاری قدرت» به طالبان، این گروه در کنار «سایر جنایات،» در اولین اقدام کوشش کردند زنان را از تمامی ابعاد جامعه به صورت سیستماتیک حذف کند. در اعلامیه آمده است که «زنان زیر یوغ طالب، از حق تحصیل، کار، دسترسی به عدالت و قضا، تفریح، ورزش، انتخاب رشته تحصیلی، انتخاب پوشش و تمامی حقوق انسانی شان محروم شدند.»

این نهاد گفته است که «فجیع‌تر از همه، بازداشت زنان معترض به جرم عدالت‌خواهی از سوی تروریستان کور دل است.»

در بخشی از این اعلامیه آمده است «طبق اطلاعات از سوی اقارب و منابع نزدیک به خانم پوپلزی، قرار است وی از سوی طالبان (بدون جرم) محاکمه شود.»

حرکت خودجوش زنان از نهادهای حقوق بشری خواسته است به صورت فوری برای جلوگیری از آنچه این نهاد آن را «فجایع انسانی» توسط طالبان خوانده است، اقدام کند.

در هفته‌های اخیر طالبان ظریفه یعقوبی و چهار تن از همکاران او را در جریان یک نشست خبری در کابل بازداشت کردند.

جامعه جهانی و نهادهای حقوق بشری پیوسته از طالبان خواسته‌اند به حقوق بشر احترام بگذارد اما طالبان به بازداشت و سرکوب زنان معترض ادامه داده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها