نماینده ایران در سازمان ملل: هرگز یک گروه به تنهایی نمی‌تواند افغانستان را کنترل کند

جمعه ۱۴۰۱/۰۸/۲۰

نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نشستی که درباره وضعیت افغانستان برگزار شده بود گفت در جامعه‌ای متکثر مانند افغانستان، هرگز یک گروه و حزب به تنهایی توان کنترل کشور را نخواهد داشت.

امیر سعید ایروانی تصریح کرد آینده افغانستان در گرو اجرای قانون اساسی است.

او گفت: «آینده افغانستان در گرو اجرای قانون اساسی و تعهد به آن به منظور اطمینان از مشارکت و احترام به حقوق تمام اقوام، مذاهب و زنان و دختران است.»

مجمع عمومی سازمان ملل روز چهارشنبه نشستی را برای بررسی وضعیت افغانستان برگزار کرد.

نماینده جمهوری اسلامی ایران در این نشست گفت که اطمینان از تأسیس یک دولت فراگیر مبتنی بر قانون اساسی، عنصر اصلی در شناسایی بین‌المللی حاکمیت آتی افغانستان است.

ایروانی بر ضرورت حفاظت از اموال و دارایی‌های متعلق به افغانستان در کشورهای ثالث و تسهیل استفاده از این اموال برای رسیدگی به وضعیت بشری در افغانستان نیز تأکید کرد و احیای نظام بانکی و مالی افغانستان را مهم دانست.

او همچنین خواستار در اولویت قرار گرفتن مقابله با تهدید کشت غیرقانونی تریاک و تولید و قاچاق مواد مخدر شد.

مجمع عمومی سازمان ملل با بررسی وضعیت افغانستان، قطعنامه‌ای در خصوص وضعیت افغانستان تصویب کرد که توسط آلمان به مجمع عمومی سازمان ملل ارائه شد و با رأی مثبت ۱۱۶ کشور به تصویب رسید.

روسیه، چین، پاکستان، نیکاراگوئه، بروندی، بلاروس، گینه، اتیوپی، زیمباوه و کره شمالی به این قطعنامه رای ممتنع دادند و ۶۷ کشور نیز به قطعنامه رأی ندادند.

با این حال نصیراحمد فایق، سرپرست نمایندگی افغانستان در سازمان ملل از قطعنامه تازه مجمع عمومی سازمان ملل درباره افغانستان حمایت کرده است. او گفته «از این‌که مسوده قطعنامه نگرانی‌های جدی درباره وضعیت زنان، جوانان و اقلیت‌ها را به صورت برازنده انعکاس داده است، ستایش می‌کنیم.»

در قطعنامه‌ای که به تصویب رسیده، کشورها از طالبان خواسته‌اند تا به زنان و دختران افغانستان حق مشارکت واقعی در تمام امور زندگی را بدهد. این کشورها نگرانی خود را در رابطه به وضعیت کنونی زنان، مخصوصاً بسته ماندن مکاتب دخترانه، اقتصاد و فرصت‌های کاری ابراز کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
نگاه ژرف
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.